Merhabalar; bana en çok sorduğunuz sorulardan birisi ile konuya girmek istiyorum. Evime bitki alırken nelere dikkat etmeliyim? Neler yapmalıyım?. Konumuzu çok uzatmadan hemen bu soruyu cevaplandırayım.

-Öncelikle evinizin hangi odasına bitki istediğinizi belirleyin. Bu konuda bir liste oluşturursanız sizin için daha iyi olacaktır. Yani listenizde mutfak için bitkiler, salon için bitkiler, balkon için bitkiler gibi kısımlar yazabilirsiniz. Eğer saksı ve diğer bitki bakım malzemeleri de ihtiyacınız var ise listenize ekleyin.

-Unutmayın istediğiniz bitkileri; evin ısı, sıcaklık ve güneşlenme yönünü baz alarak belirleyin. Bu konuda bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

-İstediğiniz bitkileri güvenilir yerden (fidanlık, ziraat merkezleri, bitki satış merkezleri) alın.

-Bitki ve bitki malzeme çeşitlerinin çok olduğu fidanlık veya bitki satış merkezlerinden alım yaparsanız seçim alternatifleriniz çok olacaktır.

-Seçtiğiniz bitkilerin yapraklarını kontrol edin. Yaprakları açık yeşil, lekeli, siyahlaşmış olanları tercih etmeyin. Bu tarz bitkiler hastalık sınıfında yer almaktadır.

-İstediğiniz bitkilerin çiçekleri var ise çiçeklerinin dökülmüş olanlarını veya zedelenmiş olanlarını tercih etmeyin.

-Çiçekli bitkiyi alırken çok goncalı olmasına ve goncalarının kararmamış olmasına dikkat edin.

-Seçtiğiniz bitkilerin dal ve kök kısımlarının kırık zedelenmiş olanlarını tercih etmeyin. Bu bitki seçimleriniz sizi bakımda zorlayacaktır.

-Seçtiğiniz bitkilerin saksılı olmasına dikkat edin. Saksıların kırık veya parçalanmış olanlarını tercih etmeyin.

-Bitkinin dal, yaprak, çiçek ve toprağında böcek olmamasına dikkat edin. Bu bitkiler hastalık taşır ve sürekli ilaçlamanız gerekmektedir.

-Seçtiğiniz bitkilerin satın aldıktan sonra bakım hizmeti veya bakım danışmanlığı alabileceğiniz yetkili kişiye sorun. Bu size bitki alım sonrası çıkabilecek fizyolojik sorunların çözülmesinde yardımcı olacaktır.

ŞİMDİDEN KOLAY GELSİN.

SEVGİ, HUZUR, MUTLULUK SİZLERLE OLMASI DİLEĞİMLE…….

Haydi yazın bir sonraki yazı ne olsun?.... https://www.instagram.com/tasozdemirozlem

YÜKSEK PEYZAJ MİMARI/////ÖZLEM ÖZDEMİR TAŞ