Kış mevsimin en güzel doğal durumu olan kar yağması; tüm canlılar için önemlidir. Doğadaki döngünün devam etmesi için; mevsiminde yağan kar önemli bir yere sahiptir. Kar toprağı nemli tutarak içerisindeki yaşamı destekler. Ayrıca kar yer altı ve yerüstü sularını besleyerek zenginleşmesini sağlar. Kar bitkiler için koruyucu örtü görevi üstlenir ve havadaki mikropları azaltır. İçeriğinde bulunan amonyak sayesinde toprak içerisindeki bakterilerin beslenmesini sağlayarak bitki köklerinin azot ihtiyacı karşılar. Kar havayı yumuşatır ve doğa için önemli bir yağıştır. Karlı günlerde bahçeleri ihmal etmemek gerekir. Bunun için bir takım işler yapılmalı ve karı bahçe için verimli hale getirilmelidir. Nasıl mı?.

Öncelikle bahçede bulunan bitkilerinizin üzerindeki karı temizleyin. Yoğun kar hassas dallı bitkilerinizin dallarını kırabilir veya zarar verebilir.

Bahçe yollarınızın karlarını temizleyin. Bahçe yolların kaygan olmaması için kalın tuz serpin.

Bahçenizdeki sulama sistemini kontrol edin. Borularda hasar veya kırılma var mı?. Borularda donma var mı?. Bunlara önem verin. Çünkü ilerde oluşabilecek zarar kapsamlı tesisat işi gerektirebilir.

Bahçe drenaj kanallarında tıkanma var mı? Kontrol edin.

Süs havuzlarınızın içinde balıklarınız var ise yüzeyindeki karı ve buzlanmayı temizleyin.

Çiçeklerinizin ve çalıların üzerindeki karları temizleyin.

Soğuklara karşı toleransı düşük olan bitkilerinizi koruma örtülerle sarın. Saksılı bitkilerinizi seralarınıza, kış bahçenize alın.

Sebze bahçelerinizi temizleyin. Olgunlaşmış sebzeleri toplayın.

Yanmış koyun gübreler temin edin ve tüm bitkilerin diplerine koyun. Koyun gübresi bitkilerinizi sıcak tutacaktır.

Bahçe temizliğinde çıkan kar kütlesini büyük su depoları içinde muhafaza edin. Kar eriyince ortaya çıkan su ile ilkbahar ve yaz mevsiminde bitkileri sulamak için kullanabilirsiniz.

Bu soğuk kar günlerinde dışarıda kalan minik dostları unutmayın. Onlar için ev girişine, kapı önüne, bahçeye; yiyecek ve barınak bırakın. Kuşlar için ağaçlara kuşyemleri asın.

Karlı günlerde kardan adam yapmayı, kartopu oynamayı unutmayın. Size mutluluk verecektir.

SEVGİ, HUZUR, MUTLULUK SİZLERLE OLMASI DİLEĞİMLE….

ÖZLEM ÖZDEMİR TAŞ////YÜKSEK PEYZAJ MİMARI (Tarım Teknolojisi Öğrencisi)