Mayıs ayında sebze bahçesi

Merhabalar! Mayıs ayında sebze bahçesinde neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Bilmiyorsanız, gelin hep birlikte mayıs ayı bitmeden sebze bahçesi işlerini bitirelim!

Öncelikle sebze bahçenizi inceleyin, gözlemleyin. Herkesin şu anki sebze bahçesi görünümü, çeşitliliği ve içeriği farklıdır. Bu farklılık bakım rutininizi değiştirir.

Eksikleri, zararlıları ve yapılması gereken durumları not yazın.

Buraya kadar her şey tamam ise sıra geldi çalışmaya...

Sebze bahçeniz ister saksıda ister topraklı alanda olsun bakımını düzenli yapmayı ihmal etmeyin.

Diktiğiniz, ektiğiniz sebzelerin (domates, fasulye, salatalık, biber…) boyları bu ayda hızlı uzamaktadır. Boylarının kırılmaması ve zarar görmemesi için destek çubukları ile sabitleyin.

Olgunlaşan sebzeleri toplamaya devam edin.

Sebzelerinizin daha fazla güneş ışığından faydalanmasını istiyorsanız yaprak seyreltmesi yapın. Özellikle iri gelişmiş ve gölgelik yapan yaprakları temizleyin.

Mevcut toprağına kumlu gübre katın, karıştın ve havalandırın. Bu işlem bitki köklerinin gelişimini destekleyecektir.

Topraktan çıkan yabani otları temizleyin. Bu otlar arasında ısırgan otu da olabilir. Bu nedenle temizlik sırasında mutlaka eldiven giyin.

Sebzelerde ve yapraklarda renk değişimleri, lekeler gözlemlediyseniz; o kısımlarda birkaç örnek alın ve uzman kişilere gösterin. Yüksek oranda vitamin ve mineral eksikliği varlığına işaret etmektedir. Onların önerisi ile vitamin takviyesi yapın. Bu takviyeler sayesinde sebzeleriniz daha sağlıklı ve lezzetli olacaktır.

Bitkinin üzerinde yapışkan, uçuşan zararlılar görürseniz, organik yollardan mücadele edin.

Güneş yoğunluğu çok alan sebzelerde güneş lekeleri gözlemlenebilir. Bu lekeleri azaltmak için bahçe örtülerle hafif gölgeleme sağlayın.

Mutfağınızdaki sebze sularını, yumurta kabuklarını ve sirkeli karışımlarını atmayın. Sebze bahçenizin toprağında değerlendirin.

Sebze bahçesini düzenli sulamayı ihmal etmeyin. Elle veya damlama usulü sulama sistemlerinin haftalık programlarını belirleyin. Düzenli sulama bahçenizin dengeli su ihtiyacını karşılayacaktır. Şu an sebzelerin suya her zamankinden daha çok ihtiyacı vardır.

ŞİMDİDEN KOLAY GELSİN….

ÖZLEM ÖZDEMİR TAŞ/////YÜKSEK PEYZAJ MİMARI- Tarım Teknolojisi Öğrencisi