Muz ağacının özellikleri

-Muz ağacının Latince ismi ‘’Musa Sapientum’’ dur.

-Sıcak iklimi seven çok yıllık kalıcı bir bitkidir.

-Yurdumuzda Akdeniz bölgesinde daha çok yetişmektedir.

-Muz ağaçlarının gövdesi toprak altında olup rizom yumru şeklindedir. Toprak üstünde kalan ve yapraklarının çıktığı sap kısmada yalancı gövde olarak adlandırılmaktadır.

-Muz bitkisi meyve dönemindeyken yalancı gövdeden sap ve çiçek çıkar.

-Muz ağacının meyveleri bir sap üzerinde dizilmiş halde bulunur.

-Meyveleri mineral ve vitamin bakımından zengin olduğundan özellikle kozmetik ve ilaç sektöründe çokça tercih edilmektedir.

-Muz ağacının meyveleri tam olgunlaşmadan hasatı yapılır. Meyvelerin rengi koyu yeşilden açık yeşile dönmeye başladığı andan itibaren hasat başlanır.

-Yaprakları geniş ve büyük olup yelpaze şeklindedir. Gövdeden çıkan bir uzantıda yer almaktadır.

-Bitki aşırı rüzgarın olduğu kısımlarda zarar görür.

-Muz ağacı yılın her mevsiminde; toprak havalandırılması yapılmalıdır. Özellikle meyve vermeden ve meyve zamanında topraktan fazla besin alması için havalandırmaya ihtiyaç duymaktadır.

-Yeterli bakıldığında hızlı uzama gösterir.

-Sulama düzenli yapılmalı, özellikle yaz aylarında yapılan sulamaya dikkat edilmeli. Nemi seven bir bitki olduğundan belli zaman aralıklarla muz ağacı nemlendirilmelidir.

-Muz ağacında meyve kalitesini yükseltmek için düzenli budama yapılmalıdır. Yaşlı ve yoğun yapraklar sap kısmından budanmalı, kurumuş dallar kesilmelidir.

-Muz ağacları organik gübre bakımından zengin, kumlu, kompost ve iyi drene edilmiş topraklardan hoşlanmaktadır. Toprağın ph 6-7 arasında olmalıdır.

-Muz ağaçları hem çelik hem tohum ile üretilmektedir. İster tohum ister çelik üretim olsun, ortam sıcaklığı mutlaka min.15-20 derece arasında olmalıdır.

-Muz ağaçlarında en çok görülen hastalıklar; yaprak renk bozukluğu, kök çürüklüğü ve bitlenmedir. Bu nedenle hastalık görülür görülmez uygun ilaç verilerek bitki iyileştirilmelidir.

HUZUR, SAĞLIK,MUTLULUK SİZLERLE OLMASI DİLEĞİMLE…..

YÜKSEK PEYZAJ MİMARI////ÖZLEM ÖZDEMİR TAŞ