Sardunyanın özellikleri ve bakımı

Yaz mevsiminin vazgeçilmez çiçeklerinden olan sardunyaları yakından tanımaya ne dersiniz? Cevabınız evet ise bu yazı tam size göre! Hazırsanız başlıyoruz.

Latince ismi ‘Pelargonium’ olan sardunyalar çok yıllık bitkilerdir.

Anayurdu Güney Afrika olarak bilinir. Akdeniz ülkelerinde rahatlıkla yetiştiğinden oraya özdeşleşmiştir.

Sardunyalar; güneşli yerlerde ve hafif deniz esintili yerde hızlı ve sağlıklı gelişmektedir. Çok dayanıklı olan bu bitki yarı gölge yarı güneş ortamlarda bile yaşamını sürdürmektedir.

Sardunyalar donlardan çabuk etkilenir bu nedenle hava sıcaklığı eksilere düşünce bitki korumaya alınmalıdır.

Sardunya çiçekleri; tohumla, çelikle ve kökten ayırma yöntemleri ile çoğaltılmaktadır.

Yılın her döneminde bitkinin üzerinde çiçek görebilirsiniz. Özellikle yaz mevsiminde çiçeklenme durumu fazlalaşır.

Sardunyalar; kumlu, torflu ve organik gübre bakımından zengin topraklarda hızlı gelişmektedir. Her sene bitkinin toprak yenilenmesi bitkiyi mutlu eder ve sağlıklı gelişimini destekler.

Sardunyalar birçok türü bünyesinde bulundurur. Sarkıcı, boylanan türlerinin yanında yaprak ve çiçek görünümü ile farklı olan (ıtır) türü de vardır.

Sardunya çiçekleri bahçe toprağında yetişmesinin yanında saksıda da rahatlıkla yetişmektedir. Saksıda yetişen sardunyaların çiçeklenmesi daha hızlı ve daha yoğun olur.

Sardunya çiçekleri gösterişli yapıları nedeniyle dikkat çeker. Pembe, mor, lila, beyaz, kırmızı gibi renkleri vardır. Uzun süre renkli çiçekler bir arada bulunursa birbirlerine çiçek renklerini aktarırlar. Yani sardunya çiçek renkleri zamanla birbirine karışır ve harika bir renk görünümü elde ederler. Bu tozlaşma sayesinde olur.

Sardunyalar; muzlu, yumurta kabuklu…..doğal gübreleri çok sever. Gelişim aşamasında bu gübrelerden haftada bir kez verilmelidir.

Sardunyalar çok suyu sevmez. Toprak iyice kuruduktan sonra verilmeli ve toprak dibinde su bırakılmamalıdır.

Bazı sardunyaların kendilerine has kokuları vardır. Bu kokuları hafif esintili yerlerde iyice belirginleşir.

Sardunya çiçeklerinin yaprakları ve çiçek kısımlarında bulunan vitamin ve mineraller sayesinde hem kozmetik hem ilaç sektöründe tercih edilmektedir (Ağrıları hafifletme, bağışıklığı güçlendirme, solunum bozukluklarını azaltma….gibi).

SEVGİ, HUZUR, MUTLULUK SİZLERLE OLSUN…

https://www.instagram.com/tasozdemirozlem