Yaz mevsiminin enerjisini; bahçede rengarenk çiçeklerle yaşamak ister misiniz? O zaman aşağıda önereceğim yaz çiçeklerine kulak verin. Onlar; bahçenize çok yakışacak ve görünümleriyle size pozitif duygular yaşatacak. İşte yaz sıcaklarına dayanıklı olan on çeşit çiçekli bitkiler;

Pelargonıum spp. (Sardunya); Sardunya bitkileri çok yıllık olup çok dayanıklı çiçek türlerindendir. İlkbahar ve yaz mevsimleri boyunca sürekli çiçek açar. Pembe, beyaz, kırmızı, lila renklerinde; göz dolduran çiçekleri vardır. Güneşli ve yarı gölge yarı güneş yerlere dayanıklıdır.

Begonıa spp. (Begonya); Çok yıllık olan bu çiçekler güneşli ve yarı gölge yerlerde yaşarlar. Boyutlarına ve dallanma yapısına göre çok farklı türleri vardır. Bazı türleri ev içerisinde bile yetiştirilmektedir. Düzenli sulama ister. Hem saksıda hem bahçede rahatlıkla yetiştirebilirsiniz.

İmpatiens spp. (Cam güzeli); Cam güzeli yoğun güneş ışığı alan yerlerden hoşlanmazlar. Yarı gölge yarı güneş ortamlarda daha hızlı gelişir. Yüksek nemden hoşlanan bu çiçeklerin toprağı tınlı, kumlu ve organik gübre bakımından zengin olmalıdır. İlkbahar ve yaz mevsimlerinde bolca çiçek açar. Beyaz, pembe, lila, mor gibi renkleri vardır.

Tagetes spp. (Kadife çiçeği); Tohumla üretilen bu çiçekler yaz mevsimi boyunca çiçek açarlar. çiçek renkleri sarı, turuncu ve kavun içi tonlarıdır. Boyları 20cm+ olabilir. Killi, az gübreli toraklardan hoşlanır. Tek yıllık bir bitkidir. Güneşli ortamlarda daha hızlı gelişir.

Gazania spp. (Koyun gözü); Papatyagiller ailesinden olup çiçek renkleri ile dikkat çekicidir. Güneşli yerlerden hoşlanmaktadır. Güneş gördüğünde çiçekleri açar, güneş görmediği zaman çiçeklerini kapatır. çiçek renkleri sarı turuncu, kırmızı, turuncu, pembe ve beyazdır. Susuzluğa dayanıklı olup yaz mevsiminin ideal çiçekleri arasındadır.

Dahlia spp. (Yıldız çiçeği); Çok yıllık olan bu çiçekler güneşli ve yarı güneşli alanlarda gelişme göstermektedir. İri ve gösterişli çiçekleri vardır. Bazı türleri kokuludur. Boyları türlerine yetiştirme stantdardına göre değişmektedir. Pembe, beyaz, sarı, lila, kırmızı gibi renk tonlarına sahiptir. Yumrulu kök yapısına sahip olup kumlu, tınlı ve gübreli topraklardan hoşlanır.

Vinca (Gün güzeli); Bu çiçekler çok yıllık olup birçok türe sahiptir. Boylananı ve sarkan cinsleri de vardır. Yaz aylarında çiçeklenmeye başlar ve sonbahar mevsimine kadar devam eder. Güneşli ve yarı güneşli ortamları sever. Pembe, lila, beyaz, mor gibi renk tonlarına sahiptir.

Osteospermum spp. (Bodrum papatyası): Çok yıllık olan bu çiçekler papatyagiller ailesindendir. Kuraklığa dayanıklıdır. Tohumla, çelikle ve daldırma yöntemleri ile üretilmektedir. Boyları 30cm+ bulmaktadır. Yaz mevsimi boyunca çiçek açar.

Oenothera spp. (Gaura); Sıcaklığı, susuzluğa dayanıklı olan bu çiçeklerin bakımı çok kolaydır. Saksıdan ziyade bahçe alanında yetiştirilmesi daha uygundur. Boyları uzun olup grup halinde dikilmelidir. İnce gövde yapısına sahip bu çiçekler kumlu, geçirgen topraklardan hoşlanmaktadır.

Verbena officinalis (Mine); Çok yıllık olan bu bitki çelikleme, daldırma ve tohum ile üretilmektedir. Güneşli yerlerde hızlı gelişme gösterir. çiçekleri küçük ve kurullar halindedir. Pembe, lila ve beyaz renklidir. Yaz mevsimi boyunca açar. Susuzluğa dayanıklıdır. Yer örtücü olarak da sık sık kullanılmaktadır.

KOLAY GELSİN

ÖZLEM ÖZDEMİR TAŞ////YÜKSEK PEYZAJ MİMARI