Yeni yıla yeni ev ile girin

Yepyeni bir yılı evinizde, evinizi yenileyerek girmeye ne dersiniz? Cevabınız evet ise; bu soruyu bitkilerin muhteşem enerjilerinden yararlanarak yanıtlayabilirsiniz. Nasıl mı? Haydi başlayalım.

Evi küçük ve dar olanlar; istediğiniz odanın duvarına saksılı bitkilendirme yaparak ortamı yenileyebilirsiniz. Bunun için mobilyanıza uygun duvar saksıları seçin. Seçtiğiniz saksıları istediğiniz adet ve şekilde duvarlarınıza monte edin. Saksının sağlam ve su giderlerinin olmasına dikkat edin ve içine aşk merdiveni, orman sarmaşığı, ev sarmaşığı gibi sarkıcı bitkiler dikin. Bir anda odanızın havasının değiştiğini fark edeceksiniz.

Tavanı yüksek bir eve sahipseniz, evinizin uygun yerlerine boylu bitkilerden yerleştirin. Boylu bitkilerin (150-300+) istekleri doğrultusunda yapacağınız yerleştirme odanızı orman havasına sokacaktır. Boylu bitki olarak; areca, kentia, benjamin, kauçuk, monstera, draceana gibi bitkiler tercih edebilirsiniz.

Tertipli, düzenli ve sade bir ev düzeniniz var ise en çok vakit geçirdiğiniz odaya bitki rafı yerleştirerek işe başlayabilirsiniz. İstediğiniz şekil, renk ve desenlere uygun bitki rafları temin edin. Raflara oda sıcaklık şartına ve mobilya ölçülerine uygun bodur bitkiler seçin, yerleştirin. Ortaya çıkan görüntü sizi olumlu yönde etkileyecek hem de bitkileriniz düzenli duracaktır. Gardenya, yelken çiçeği, flamingo çiçeği, kalanchoe, kalatya, para çiçeği, mum çiçeği gibi türler kullanabilirsiniz.

Geniş bir balkonunuz var ise balkonunuzu mini bir bahçeye çevirerek ortamın havasını bir anda değiştirebilirsiniz. Balkonunuza uygun mobilyalar, dekoratif bahçe malzemeleri, küçük aydınlatma, saksılar gibi malzemeler seçerek işe başlayabilirsiniz. Kendinize ait bir dinlenme köşesi oluşturun. Sonra balkonunuzun güneşlenme ve rüzgar alma durumuna göre bitkiler seçin. Bu durumda bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Bodur meyve ağaçları, limoni servi, bahçe çiçekleri, yaseminler, güller, lavantalar, bodur çamlar koyabilirsiniz.

Evinizde mutfağınız vazgeçilmez yeriniz ise bitkilerle bu yeri daha da vazgeçilmez hale getirebilirsiniz. Mutfakta çalışırken sizi engellemeyecek bitkiler seçin. Bu seçimde mutfağınızın sıcaklık, ışık alma yönlerini dikkate alın. Kurdela çiçeği, Paşa kılıcı, bambu, aloe vera, potos sarmaşığı, draceana, şeflera, orkide, tillandisia gibi bitkiler tercih edebilirsiniz.

Evinizin banyosunu unutmayın. Burada bazen istenmeyen görüntüler ve kokular olabiliyor. Bu olumsuzları giderebilecek ve banyonun havasını değiştirebilecek bitkiler yerleştirerek yenileyebilirsiniz. Yelken çiçeği, flamingo çiçeği, bambu çubukları, aşk merdiveni, orman sarmaşığı, kurdela çiçeği, aglonema, deve tabanı gibi bitkiler koyarak hem ortamdaki zehirli gazları azaltırsınız hem de ortama ferah ve taze görünüm, hava katarsınız.

BİTKİLERİN ENERJİSİ SİZİ SIMSIKI SARMASI DİLEĞİMLE……

MUTLU YILLAR, MUTLU YILLAR, MUTLU YILLAR

ÖZLEM ÖZDEMİR TAŞ///YÜKSEK PEYZAJ MİMARI (Tarım Teknolojisi Öğrencisi)