Geri Dön

Popüler hale gelen genital estetik hakkında neleri bilmeliyiz?

Estetik ameliyatlar, son dönemde kişilerin çok fazla başvurduğu operasyonların başında geliyor. Talep edilen bu estetik işlemlerden biri de genital estetik ameliyatları. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Mustafa Serdar Yaşartekin, son dönemde çok fazla uygulanan genital estetik hakkında detaylı bilgi verdi.

Popüler hale gelen genital estetik hakkında neleri bilmeliyiz?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Mustafa Serdar Yaşartekin, "Geçtiğimiz yıllarda estetik ameliyatlara duyulan algı tabii ki genital estetik konusuna karşı da vardı. Genital estetiğe ilgi duyan ve yaptırmak isteyen kişiler, bu isteklerini dillendirmeye çekiniyor, uzmanlarla karşılıklı görüşme sırasında beklentilerini rahatça dile getiremiyor ve çevrelerindeki kişilere duyurmak istemiyorlardı.

Ancak içinde bulunduğumuz bu dönemde, kişilerin genital işlemler hakkında düşünceleri artık çok daha farklı. Genital bölgesinde estetik müdahaleye ihtiyaç duyan kişiler, eskiye oranla çok daha rahat bir şekilde uzman isimlere başvurabiliyor" yorumunda bulundu. 

Genital yapı hangi bölümlerden oluşur?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Mustafa Serdar Yaşartekin, “Genital yapıyı oluşturan bazı bölümler vardır. Genital estetik genital yapının farklı bölümlerine farklı amaçlarla uygulanan işlemlerdir.

Genital bölge; vagen, büyük dudaklar (labium majus), küçük dudaklar (labium minus), kızlık zarı (hymen), dudakların üst kısmı-tepe bölgesi (mons pubis) bölümlerinden oluşur.

Genital bölgeyi oluşturan bu bölümlerde çeşitli deformiteler, sadece estetik yönden kötü bir görünüme yol açmakla kalmaz; aynı zamanda kadınlarda öz güven kaybı, cinsel yetersizlik, haz alamama, utanma, endişe ve başarısızlık hissi gibi sorunlara da neden olur” sözlerini ifade etti.

Genital estetik çeşitleri nelerdir?

"Genital estetik bölümlere ayrılır" diyen Yaşartekin, genital estetik çeşitleri ile ilgili detayları aktardı:

Labioplasti

Labioplasti işlemi; iç dudak estetiği, küçük dudak estetiği, labio minora estetiği, labio minora küçültme isimleriyle tarif edilir. Latincede “labia” dudak anlamına gelir.

Labioplasti ameliyatı, genital bölgede yer alan büyük ve küçük dudaklara yapılan müdahalelerden oluşur. “Labium” olarak isimlendirilen dudaklarda, dış genital yapıyı oluşturan büyük dudaklar ile iç kısımda var olan küçük dudaklara yapılan işlemlerdir. İç dudakların küçültülmesi, estetik yönden daha iyi bir şekle getirilmesi için de yapılan bir operasyondur. Labioplasti ameliyatlarının sonucunda elde edilen estetik görünümünün yanı sıra cinsel, psikolojik ve sosyolojik açılardan da yararları vardır.

Doğum sonrası veya yaş alma durumlarında sarkmalar yaşanabilir. Dar kıyafetler, tayt, mayo, bikini giyme durumlarında rahatsız bir görünüme sebeb olabilir. Ameliyatla tüm bu problemlerin ortadan kaldırılması sağlanır.

Genital estetik türleri içerisinde en kısa süren işlem ve buna rağmen sonuçlarına genellikle en önem verilen operasyon labioplastidir. Hasta operasyonun yapıldığı gün taburcu olurken yaklaşık 1 ay kadar cinsel ilişkiye girmemesi önerilir. 

Vajinoplasti

Cinsel yaşamı aktif olan kadınlarda yaşla birlikte vajinal doğum, kilo alımı veya kilo kaybı gibi nedenlerle ortaya çıkan vajinal genişlemelerde yapılan cerrahi işlemlere vajina daraltma ameliyatı tıbbi ismiyle vajinoplasti denir.

Bu operasyonlarda hedef, hayat kalitesini yükseltmek, cinsel ilişki sırasında iki tarafın da cinsel hazzının artırılmasıdır. Bu operasyonlar kadınların özgüvenini artırır. Vajinoplasti sırasında bölgedeki doku fazlalığı alınarak daraltma ve etraftaki cilt dokusunun gençleştirilmesi sağlanır.

Aynı işlem lazer yöntemiyle de yapılabilir. Lazer işlemi anestezi gerektirmez ve çok kısa bir sürede içerideki kasların yenilenmesi sağlanır. Cerrahi işlemin ardından cinsel ilişki 5 hafta kadar, lazer vajinoplastide ise 2 hafta süreyle önerilmez.

Vajinal genişleme; cinsel ilişki sırasında haz alamama, vajinaya hava girişi çıkışına bağlı gaz çıkarmaya benzer rahatsız edici sesler, ileri aşamalarda mesanenin genişlemiş vajinal kanala sarkmasından ötürü gülme, öksürme, hapşırma gibi karın içi basıncı artıran durumlarda idrar kaçırma sorununa yol açabilir.

Doğum sonrası izlerin giderilmesi

Normal doğumlar sırasında bebeğin başının çıktığı kısımda çeşitli yırtıklar meydana gelebiliyor. Yırtıklar olmasa bile epizyotomi işlemi uygulanabiliyor. Bu kesilerin istenilen şekilde onarılmadığı, kötü dikiş tekniğinin uygulanması durumunda ortaya estetik durmayan bir vajinal görüntü oluşabiliyor. 

Kadınları mutsuz ve huzursuz eden bu skar dokuları estetik bir hale getirmek ancak cerrahi yöntemle mümkün olabiliyor. İyileşme süresinde ortalama 5-6 hafta kadar cinsel ilişki tavsiye edilmiyor. 

Dolgu

Mons pubis vajinanın üst kısımlarının ve dış dudaklarının dolgusu olarak nitelendirilir. Tüm cilt dokusunda olduğu gibi ilerleyen yaşla beraber kişilerin genital bölgelerin de incelmeler, sarkmalar, kırışıklıklar ve oluşabilmektedir. Bu nedenle büyük dudaklara dolgu işlemi yapılabilmektedir.

 

Şiddetli Sevgi: Flört Şiddeti | Av. Cansen Erdoğan anlatıyor“Ailene benimle birlikte olduğunu söyleyeceğim! Abine aramızdakileri anlatacağım! Gönderdiğin fotoğrafları İnternet’te yayınlayacağım! Okulda kimseyle konuşmayacaksın! Arkadaşlarınla görüşmeni istemiyorum! Oraya gidemezsin! Bensiz hele bir git, görürsün sen dünya kaç bucakmış…” Bu sözler tanıdık geldi mi? Av. Cansen Erdoğan flört şiddeti kavramını, hangi davranışların flört şiddeti kapsamına girdiğini ve flört şiddetinin ceza hukukundaki yerini Pembenar izleyicileri için anlattı.
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Gelecek umutlarınız için en iyisini yapma isteği içinde olabilirsiniz. Gün içinde gruplar ve arkadaşlıklar ön plana çıkabilir. İş hayatınızda sıkışmalar yaşanabilir. İstediğiniz destekleri almakta zorlanabilirsiniz. Sosyal hayatınızda düşüncelerinizde ısrarcı davrandığınız zamanlar olabilir. Hedeflerinize ulaşmak için çaba göstereceksiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün iş hayatınızda en iyisiniz yapmak için çaba sarf edeceğiniz bir gündesiniz. Hedeflerinize ulaşmak için mücadele vermek zorunda kalabilirsiniz. Üstlerinizle ilgili konularda fikirlerinizde fazla ısrarcı davranmamaya özen göstermelisiniz. Gün içinde sorumluluklarınız sizi alternatif plan yapmaya itebilir. Annenizle ilgili konuları ihmal etmeyin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yeni ufuklara açılmak için mücadele içinde olacağınız bir gündesiniz. Yaşadığınız olaylarda daha rahat bütünü göreceğiniz zamanlar var. Uluslararası konular gündeminizi meşgul edebilir. İnandığınız konular hakkında fazla ısrarcı olabilirsiniz. Yabancılarla ilgili konular da huzursuzluk yaşayabilirsiniz. Akışta kalın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün endişe duyduğunuz konular içinde sıkıştığınızı hissedebilirsiniz.  Kriz yaratan konulara karşı daha dikkatli olmanız gereken bir gündesiniz. Duygusal yönden bağlayıcı koşullar oluşabilir. Yatırımlarınızla ilgili konularda çok fazla ısrarcı davranmamaya özen göstermelisiniz. Gelecek yönünde yeni başlangıçlar yapmak isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Parasal konularda sıkışıklık yaşayabileceğiniz zamanlar var. İkili ilişkilerinizdeki düşüncelerinizde ısrar edebilir ve doğru olanı bulmak için çaba sarf edebilirsiniz. Eşinizle ilgili konular gündeminizi etkileyebilir. Uğraştıran durumlarla mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz. Aldığınız sorumluluklarınızla ilgili gelişmeler yaşayabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Çalışma hayatınızdaki sorumluluklarınız gündeminizi meşgul edebilir. Sizi yoran konulara karşı ısrarcı davranmamanızda fayda var.  Üstlerinizle ilişkinize önem vermeniz gerekebilir. Bugün işlerinizle ilgili alternatif planlar oluşturabilirsiniz. Başarı için çok çalışacağınız zamanlar içindesiniz. İşten gelecek paralar söz konusu olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün kendinizi ifade etmek için büyük bir heyecan içinde olabilirsiniz. Bununla birlikte düşüncelerinizle ilgili ısrarcı olacağınız zamanlar var. İş hayatınızda yeni kararlar almak isteyebilirsiniz. Risk almaya daha fazla yatkın olabilirsiniz. Harcamalarınızı abartmamaya çalışın. Hobilerinizle ilgilenmek size iyi gelecektir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Evinizle ilgili olaylarla ilgilenmek durumunda kalabilirsiniz. Geçmişe ait konular gündeminizi meşgul edebilir. Fikirlerinizde ısrarcı davranacağınız zamanlar olabilir. İşinizle ilgili konularda huzursuzluk içinde olabilirsiniz. Parasal konularda sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Babanızla ilgili konuları ihmal etmemeye çalışın. Güven ihtiyacı içinde olabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün hareketli ve yoğun bir gündesiniz. Başarılı olmak için çaba sarf etmeniz gereken zamanlar olacaktır. Otorite figürleriyle iletişiminde daha çok dikkat etmeniz gereken zamanlar içindesiniz. Gelecek yönündeki beklentilerinizle ilgilenebilirsiniz. Yakın çevrenizdeki ilişkileriniz gündeminizi etkileyebilir. Kardeşlerinizle zaman geçirebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Maddi kaynaklarınızla ilgili gelişmeler gündeminizi etkileyebilir. Yenilenmeye gitmek isteyebilirsiniz. Parasal konularda başkalarından alacağınız destekler var. Fikirlerinizdeki ısrarcı davranabilirsiniz. Gelecek yönünde beklentilerinizde doğru kararlar vermek isteği içinde olacaksınız. Sorumlu olduğunuz konularda alternatif planlar yapabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yeni başlangıçlar içinde olmak isteyebilirsiniz. Kişisel açıdan önem verdiğiniz konulara yönelebilirsiniz. Beslenmenize dikkat etmeniz gereken bir gündesiniz. Üstelerinizle ilişkinize özen göstermenizde fayda var. Başarmak istediğiniz işlerde daha fazla mücadele etmek isteyebilirsiniz. Hoşgörüsüz ortamlardan bulunmak size iyi gelmeyecektir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bilemediğiniz konularla ilgili içsel süreçler yaşayacağınız bir gündesiniz. Elinizde olmayan nedenlerden kayıp yaşayabilirsiniz. Kontrolünüzü kaybetmemeye çalışın. Uğraştığınız işlerde daha fazla yoğunlaşmanız gerekebilir. Maddi konularda hoşgörüsüz davranabilirsiniz. Sorumluluklarınız sizi sıkıştırabilir. Akışta kalmayan özen gösterin.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner