Bu cümleleri kullanıyorsanız, dikkat edin!

Yıllardır yaptığım görüşmelerde insanların kendileri ile ilgili kurduğu cümlelerinde olumlu ve olumsuz mesajlar içeren sözlerin duygu durumları üzerinde nasıl etkisi olduğunu açıklamaya dönük çalıştım. Bu hafta özellikle bir inceleme yaptım çevremde ve yazımı hem görüşmelerden aldığım izlenimler hem de çevremdeki kişilere sorduğum sorularla kendimiz için kurduğumuz cümlelere ayırdım.

Nedir o cümleler? Ne zaman kullanılıyor?

“Bunu yapamam.” Herhangi bir beceri, istek, karar anlarında,

“Nasıl yapacağım ki!” Bir eylemi gerçekleştirmek için zihnin bir sürü mazaret üretmesinden hemen önce,

“Vakit mi var.” Yine zihnin engel olarak zamanı kullanmasından önce,

“Hem zaten istesem de başaramam.” Egonun konforlu alandan çıkmamak için mantıklı çerçeve içinde engeller oluşturma anında,

“Her şey de beni bulur zaten!” Şansızlık, kendini gerçekleştiren kehanet gibi algılandığında,

“Her şeye ne kadar kolay inanıyorsun.”Zihnin genellemeyi sevip iyi şeyleri unutttuğu anlarda,

“Niye her şeyi bu kadar kafama takıyorum?” gibi buna benzer pek çok cümle ile bunu genişletebiliriz.

Genel olarak içeride, sürekli ve acımasızca yargılayan bir iç ses var. Hani yıllardır söylenegelen olumlu düşün, olumlu tarafından bak, iyi düşün, iyi hisset gibi cümlelerin insanın kendine uygulayamaması aslında.

Bir gün şu cümleler döküldü düşüncemden kalemime: “İnsanoğlu kendi hapishanesini kendisi yaratır.”Bu sözü; sürekli etrafını, olayları eleştiren, kötü yanına odaklananlar için yazmıştım ancak insanın, kendi içinde sürekli olumsuzu gören yanı içinde kullanılabilir diye düşünüyorum.

Durumdan zevk almayı, başarılarınızla, yaptıklarınızla gurur duymayı, halinize şükretmeyi, olayların kötü tarafını görme eğiliminden vazgeçmeyi, yapamam, uğraşamam, beceremem gibi sözcükleri kulanmamayı başardığınız an her şey daha güzelleşecektir.

Kişisel gelişim kitapları size sonsuz ufuklar açabilir, farklı bakmanızı sağlayabilir ancak özünde; kendi benliğinize karşı yüksek farkındalık geliştiremezseniz, hepsi denizde çıkardığınız ayak izleri gibi bir dalganın gelişiyle silinir gider.

Sevgilerimle,

Dilek Söylemez

İletişim: www.dileksoylemez.com

www.instagram.com/dileginimgeleri

www.facebook.com/dileginimgeleri.dileksoylemez