Yaşam Usta olmasına günler kalmıştı! Korkunç hata cayır cayır yaktı: 'Aynaya bakamadım'

Usta olmasına günler kalmıştı! Korkunç hata cayır cayır yaktı: 'Aynaya bakamadım'

30.01.2024 - 07:24 | Son Güncellenme:

Kendi yaşıtındaki kız çocuklarından farklı özelliklere sahipti. Akranları bebeklerle ve kız çocuklarıyla oynarken, o arabalarla ilgileniyordu. Bu durum Beyzanur Hatmorioğlu'nun meslek seçiminde de etkili oldu. Elektromekanik alanını seçen, hem okuyup hem de Akdeniz Sanayi Sitesi'ndeki bir serviste çalışmaya başlayan genç kızın bir arabanın tamiri sırasında yaşadığı talihsiz kaza ise hayatını altüst etti.

Usta olmasına günler kalmıştı Korkunç hata cayır cayır yaktı: Aynaya bakamadım

Betül Topaklı / Milliyet.com.tr - Beyzanur Hatmorioğlu, 2006 yılında Kahramanmaraş’ta doğdu. Annesi ev hanımı, babası restoran işletmecisi olan Beyzanur’un bir kız kardeşi var. Uzun yıllar önce ebeveynleri boşanma kararı alınca genç kız, annesi ve kız kardeşiyle birlikte Antalya’da yaşamaya başladı. Küçükken sessiz ve sakin bir çocuk olan ve annesini hiç üzmeyen Beyzanur, kendi yaşıtındaki kız çocuklarından farklı özelliklere sahipti. Akranları bebeklerle ve kız çocuklarıyla oynarken o erkek çocuklarıyla vakit geçiriyor, motorlara ilgi duyuyor, arabalarla oynuyordu. Genç kızın arabalara olan bu ilgisi onun meslek seçiminde de çok etkili oldu.

Haberin Devamı

"Arabalara ilgim küçük yaşlarda başladı. Bu tutku büyüdükçe daha da arttı. Aileme meslek seçimimi bu yönde yapmak istediğim söyledi. Onlar da beni destekledi, hep arkamda durdular. 'Bu iş erkek işi, sen yapamazsın' demediler. Sonrasında ben de Muratpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde elektromekanik alanında eğitim almaya başladım. Hem okuyor hem de çıraklık yapıyordum. Geçen yıl okul ve iş yerindeki son senemdi. Kalfalık belgemi aldım, ustalık belgemi almaya sayılı günüm kalmıştı."

Usta olmasına günler kalmıştı Korkunç hata cayır cayır yaktı: Aynaya bakamadım

Beyzanur, Akdeniz Sanayi Sitesi'ndeki bir araç servisinde usta gibi çalışıyor, bir arabanın motorunu indirip bütün arızalarını giderebiliyordu. Bu durum Beyzanur’un 5 yıl boyunca her gün yaptığı rutin bir işti. Geçtiğimiz 20 Haziran günü de Beyzanur işinin başındaydı. O gün yine servise arızalı bir araç geldi. Beyzanur ve ustası, otomobilin arka koltuğu altındaki yakıt deposunun şamandırasını değiştirmek için işe koyuldu. Hemen sonrasında yaşanan bir parlama ise Beyzanur’un hayatını bir anda altüst edecekti.

15 AMELİYAT GEÇİRDİ

Yaşanan olay sonrasında aracın içinde olması dolayısıyla alevler arasında kalan Beyzanur’un yüzü ve vücudu ciddi derecede yandı. Genç kız hemen Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırılırdı. Uzun süre Akdeniz Üniversitesi Yoğun Bakım Ünitesi'nde tedavi gören Beyzanur, bu süre içinde 15 ameliyat geçirdi. Bir süre daha hastanede kaldıktan sonra taburcu oldu.

Haberin Devamı

Usta olmasına günler kalmıştı Korkunç hata cayır cayır yaktı: Aynaya bakamadım

'İŞ YERİNİN İHMALİ SÖZ KONUSU'

İş yerinde yaşadığı kazanın alevin, aracın arka koltuk tarafındaki yakıt deposundan parlaması sonucunda meydana geldiğini söyleyen Beyzanur, “Çok uzun yoğun bakım sürecim oldu. Uzun süre yürüyemedim. Aynaya bakamadım. Çünkü artık eski Beyzanur değildim. İş yerinin ihmali söz konusu. Olaydan bir gün önce de liftten araba düşmüştü. O zaman da bir tehlike atlatmıştım. Bir gün sonra ustanın hatası nedeniyle bu kaza yaşandı. Usta, benzin şamandırasını değiştirirken, dışarıdan akü getirip elektrik verdi. Dışarıdan elektrik verdiği için de direkt patlama gerçekleşti” diyerek başkalarının yaptığı bir hatanın hayatına mâl olduğunu dile getirdi. 

"Eğitim hayatım bitti. Okulumu ve yaptığım işi çok seviyordum. Kaza nedeniyle vücudumun yüzde 80'i ileri derecede yandı. Çok fazla doku kaybım olduğu için ellerimi ve kollarımı hareket ettirmekte güçlük çekiyorum. Şu an güneşe bile çıkamadığım için okula gidemiyorum. Hayalim usta olmaktı. Sanırım artık hedeflerimi gerçekleştiremeyeceğim."

Usta olmasına günler kalmıştı Korkunç hata cayır cayır yaktı: Aynaya bakamadım

'AĞRIDAN BAYILDIĞINI BİLİYORUM'

Hastaneden çıktıktan sonra kızının uzun süre aynalara bakamadığını anlatan anne Leyla Hanım,  “Kızıma dördünce derece yanık teşhisi kondu. Ağrıdan bayıldığını biliyorum. Hep aynalardan kaçtı, hiç bakamadı. Şimdi yeni yeni kendine bakıyor, fotoğraf çektiriyor. Şu anda yüzünde gerilmeler olmaya başladı. Bu süreçleri atlatıp, bir yıl geçtikten sonra estetik operasyonlar olmaya başlayacak” dedi. 

'OKUL İLE İLİŞİĞİM KESİLDİ, SİGORTAM KAPANDI'

Haberin Devamı

Olayla ilgili yürütülen soruşturmada alınan bilirkişi raporunda iş yerinin kusursuz olduğunun belirtilmesi üzerine iş yerine ilişkin takipsizlik kararı verildiğini söyleyen Beyzanur, sözlerini şöyle noktaladı: “Bizim kafamıza takılan ve özellikle gündem olması gereken durum, savcının bu dosyayı kapatması. İtirazımıza da itiraz edildi. Bilirkişinin tamamen yanlış bir rapor düzenlediğini düşünüyorum. Okulla ilişiğim kesildi, sigortam kapandı. Bir tokat davası bile yıllarca sürürken, benim ciddi boyuttaki davam kapandı. İsteğim, dosyanın tekrar açılıp herkesin hak ettiği cezayı alması."

 

Yazarlar