'Egzersiz yapmanın Covid-19 virüsü ve bağışıklık sistemi üzerine etkisi' ile ilgili yaptığım bu detaylı çalışmayı siz sağlıklı yaşıyoruz ailesi ile paylaşmaktan büyük mutluluk duyarım.

Publishmed Tıbbi Dergi Yayıncılığı ve geçtiğimiz hafta dünyaca ünlü The New York Times gazetesinin de yayınladığı corona virüs ve egzersiz ilişkisinin önemini siz değerli Sağlıklı Yaşıyoruz ailesi ile paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyorum.

"Egzersiz yapmak bağışıklık sistemimizi coronavirüs ile mücadelede nasıl etkiler?" sorusunu cevaplamaya çalışacağım kısaca. Coronavirüs salgını ile bu soru büyük önem ve aciliyet kazandı.

Egzersiz yapmak vücudumuzun enfeksiyonlar, zararlı bakteriler ve en önemlisi virüsler ile mücadele etmekte önemli bir savunma kalkanı parçası. En son bilimsel çalışmalar özellikle beslenmenin de içerisinde olduğu doğru yaşam ve hareket formunun bağışıklık sistemimizi önemli düzeyde güçlendirdiğini, yapılan tek bir egzersizin bile virüslerle mücadelede bağışıklık yeteneğimizi artırabileceğini ve geliştirebileceğini ileri sürüyor.

Ancak bazı akademik çalışmalar egzersiz türünün, egzersiz miktarının ve egzersiz seviyesinin bağışıklık sistemi yanıtlarımızı olumsuz yönde etkileyebileceğini göstermekte. Nitekim maraton koşucuları üzerinde yapılan bir çalışmada koşu sonrası maratoncuların enfeksiyona yakalanma risklerinde artış görülmüş. Bu da egzersiz şiddet ve miktarının bazen bağışıklık sistemini olumsuz etkileyebileceğini göstermekte. Bunun yanında 2005 yılında hayvanlar üzerinde yapılan bir çalışmada daha fazla hareket ettirilen hayvanların 'influenza' virüsünden etkilenme olasılığı da azalmış.

Sonuç... Coronavirüs ile mücadelede egzersiz yapmak her zaman güvenlidir ve oluşabilecek enfeksiyon riskini azaltacaktır. Egzersiz süresi, şiddeti ve nasıl olması gerektiği önemlidir. Egzersiz yapılacak yerin ortam şartları ile hijyen çok önemlidir. Kaş yapalım derken göz çıkarmayalım sonra! Unutulmamalıdır ki vücut bir bütündür ve ne olursa olsun bütüncül düşünmek gerekir.

Bir fizyoterapiste danışmanız dileğiyle...

Sağlıklı günler.