Yüzdeki kırışıklıklar nasıl giderilir?

Öncellikle güneşten kaçının. Kırışıklık oluşumunda güneşe maruz kalma kalıtımdan daha fazla zarar verir. Güneş kremi kullanın. Bu sizi hem cilt kanserinden koruyacak hem de kırışıklıkların önlenmesine yardımcı olacaktır.

Sigara içmeyin. Sigara dumanının cildin önemli bileşenleri olan kollajen ve elastini parçalayan bir enzimi serbest bırakarak cildi yaşlandırdığını doğrulamaktadır. Sigara içenlerin içmeyenlere göre daha buruşuk ve %40'a kadar daha ince bir cilde sahip olma eğiliminde olduğunu ortaya koyuyor.

Yeterli uyku alın. Yeterli uyku almadığınızda, vücudun cilt hücrelerini parçalayan bir hormon olan aşırı kortizol ürettiğini söylüyor. Yeterince dinlenerek cildin kalın kalmasına, daha "elastik" olmasına ve kırışmaya daha az eğilimli olmasına yardımcı olan daha fazla HGH (insan büyüme hormonu) üreteceksiniz.

Sırt üstü uyuyun. Uyku çizgileri cildin yüzeyine kazınan ve uyandığınızda kaybolmayan kırışıklıklara yol açabiliyor. Yüzüstü uyunduğunda yanaklar ve çene üzerinde kırışıklıklar artar. Kırışıklık oluşumunu azaltmak için sırt üstü uyuyun.

Gözlerinizi kısmayın, okuma gözlüğü alın. Herhangi bir tekrarlayan yüz hareketinin-şaşı gibi-yüz kaslarını aşırı çalıştırdığını ve cildin yüzeyinin altında bir oluk oluşturduğunu söylüyor. Bu oluk sonunda kırışıklık haline geliyor. Ayrıca en güneş gözlüğü takın. Göz çevresindeki cildi güneş hasarından koruyacak ve dahası göz kısmayı engelleyecektir.

Daha fazla balık yiyin, özellikle somon. Somon sadece (diğer soğuk su balıklarıyla birlikte) büyük bir protein kaynağı değil, cildin yapı taşlarından biri olan omega-3 olarak bilinen esansiyel yağ asidi kaynağıdır. Esansiyel yağ asitlerinin cildi beslemeye ve dolgun ve genç tutmaya ve kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olur.

Daha fazla meyve ve sebze yiyin. Antioksidan bileşikler, serbest radikallerin (hücrelere zarar verebilecek kararsız moleküller) neden olduğu hasarla savaşır, bu da cildin daha genç ve daha parlak görünmesine yardımcı olur ve foto yaşlanmanın bazı etkilerine karşı korur.

Nemlendirici kullanın. Nemli cilt daha iyi görünür, bu sayede çizgiler ve kırışıklıklar çok daha az fark edilir.

Yüzünüzü aşırı yıkamayın. Musluk suyu cildi doğal bariyer yağlarından ve kırışıklıklara karşı koruyan nemden arındırır. Çok sık yıkamak ve korumayı azaltır. Ayrıca, sabununuz nemlendiriciler içermiyorsa, bunun yerine bir temizleyici kullanmalısınız.

Botoks enjeksiyonu

Botulinum toksini A'nın saflaştırılmış versiyonunun enjeksiyonu, kırışıklığın hemen altındaki kasları rahatlatır ve üstteki cildin pürüzsüz ve kırışık olmadan uzamasını sağlar. Ortalama 15 dakikada uygulanan botoks enjeksiyonu güvenilirliği ispatlanmış, uygulaması kolay ve iyileşme süresi olmayan bir işlemdir. Özellikle göz çevresi ve kazayağı gibi mimik kırışıklıklarının tedavisinde oldukça etkili bir işlemdir.

Dolgu enjeksiyonu

Daha derin olukla ve hacim eksikliklerinde dolgu enjeksiyonu teknikleri uygulanır. Ciltteki derin kırışıklıklar; kollajen, hyaluronik asit ve diğer sentetik bileşikler de dahil olmak üzere çeşitli maddelerle doldurur.

Lazer / Işık cilt soyma

Bir ışık kaynağından gelen enerji- ya bir lazer ya da darbeli bir diyot ışığı- cildin üst tabakasını çıkarır ve hafif ama göze çarpmayan bir cilt "yaralanmasına" neden olur. Bu, cildin doğal kollajen üretim sistemini artırır ve daha pürüzsüz, daha kırışıksız bir cilt oluşumuna yardımcı olur.

Kimyasal peeling

Bu tedavide, cildin üst tabakasını "yakmak" için çeşitli kimyasallardan biri kullanılır ve vücudun daha fazla kollajen üreterek tepki vermesine neden olan hasar yaratır. Sonunda daha genç ve pürüzsüz bir cilt elde edersiniz.

Dermabrazyon

Hafif bir kimyasal kristal ile birlikte kullanılan bir vakum emme cihazı olan dermabrazyon, cilt hücrelerinin üst tabakasını çıkarmaya ve yüzeye yeni, daha eşit dokulu bir cilt getirmeye yardımcı olur. Bu süreçte ince çizgiler ve kırışıklıklar azalır.

 

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet