Rahim filminde tüpleriniz tıkalı ise ne yapmalı?

Rahim filminde tüpleriniz tıkalı çıktıysa hemen üzüntü ve endişeye kapılmayın. Standart rahim filminde tıkalı olduğu görülen tüplerin bir bölümü kolaylıkla açılabilecek bir engel nedeniyle tıkanmış olabilir. Bu tüplerin çoğu “selektif salpingografi” ile ameliyatsız açılabiliyor.

Gelişen teknoloji, yeni cihazlar ve yeni teknikler sayesinde artık doğrudan doğruya tüpün içine ilaç vermek sureti ile kas spazmı, tıkaçlar veya küçük yapışıklıkların yol açtığı tıkanıklıkları birkaç dakika içinde açmak mümkündür. İşlem ağrısız olduğundan ne ağrı kesici ilaç ne de anestezi kullanmaya gerek yoktur. Böylece pek çok kadın için tüp kontrolü ve açılması amaçlı laparoskopi ameliyatı gereksiz hale gelir.

Amerikan Üreme Tıbbı Topluluğu (American Society for Reproductive Medicine - ASRM), Rahim filmi HSG’de tüpün başlangıç kısmından itibaren kapalı çıkması durumunda “selektif salpingografi” yapılmasını önermektedir. Selektif salpingografi, Türkiye’de de bazı merkezlerde yapılabilmektedir.

Selektif salpingografi tekniği nedir?

Selektif salpingografi tekniğinde, anjiografide kullanılan kateterlere benzer özel, yumuşak bir kanül rahim ağzı kanalından geçirilerek tüpün ağzına dayanır ve doğrudan doğruya tüpün içine ilaç gönderilir. Hasta açısından bir kadın doğum muayenesine benzeyen bu işlem ağrısızdır ve genellikle sadece birkaç dakika sürer. Selektif salpingografinin standart rahim filminden farklı bir yan etkisi veya komplikasyonu yoktur.

Selektif salpingografi sayesinde, standart rahim filminde, başlangıç kısmından itibaren tıkalı olduğu görülen tüplerin %70 gibi çok büyük bir kısmı açılabilmektedir. HSG ve selektif salpingografi işlemi sonrasında, eğer tüpler açıksa, takip eden aylarda gebelik oranları artmaktadır.

Selektif salpingografi; temelli tıkalı, cerrahi olarak bağlanmış veya içerisinde sıvı birikimi olan bir tüpün açılması için kullanılamaz ve bu amaçla yapılan cerrahi operasyonların yerini tutamaz. Eğer rahim filminizde tüpünüz tıkalı ise filminizi veya filminizin fotoğrafını selektif salpingografi yapılabilen bir merkeze göndererek “selektif salpingografi” ile açılma olasılığı olup olmadığını sorabilirsiniz. İşlemin pahalı olduğunu sanmayın. Selektif salpingografi ücretleri genellikle rahim filmi ücreti kadar veya ona yakın bir miktarda olmaktadır.

 

Radyoloji Uzmanı Dr. Cevat Bayrak

www.rahimfilmi.com

www.cevatbayrak.com