Selektif salpingografi nedir?

Rahim tüplerinin tıkalı olması en sık rastlanan kısırlık nedenlerinden birisidir. Tüpler, yumurtalıklardan rahme doğru uzanır ve tüplerin her ikisinin de tıkalı olması durumu gebe kalmaya engel teşkil etmektedir. Rahim filminde tıkalı çıkan tüplerin bir kısmı selektif salpingografi yöntemiyle birkaç dakikada, ameliyatsız ve ağrısız şekilde açılabilmektedir.

Tüplerin tıkalı olup olmadığını öğrenmek için rahim filmi çekilmelidir

Rahim filmi incelemesinde tüplerin durumu hakkında bilgi sahibi olmak mümkündür. Tüplerin değerlendirilmesi için yalnızca rahim filmine başvurulabilir. Tıkalı çıkan tüplerin ise farklı durumları olabilir. Bunlar;

-Tüp, yalnızca ameliyatla açılabilecek derecede tıkalı olabilir.

-Tüp, küçük yapışıklıklar, sümüksü tıkaç veya pıhtı tıkaçları nedeniyle tıkalı olabilir. Rahim kaslarının spazmı, tüpün ağzının büzülmesine ve bu nedenle tıkalı olmadığı halde filmde tıkalı çıkmasına neden olabilir. Verilen ilacın geri gelmesi, kan damarları içerisine dolması gibi nedenlerden ötürü ilacın tüpleri doldurması için yeterli basınç sağlanamamış olabilir. Bu durumdaki tüpler selektif salpingografi ile ameliyatsız açılabilir.

-Tüp, hiçbir suretle açılamayacak derecede geri dönüşsüz tıkalı olabilir.

Tıkalı tüpler selektif salpingografi ile açılıyor!

Selektif salpingografi adı verilen tüp açma işleminde, tıpkı anjiyo işleminde kullanıldığı gibi ince ve yumuşak bir kateter kullanılır. Bu kateter, vajinadan rahim boşluğuna ve tüpün ağzına yerleştirilir. İnceleme işlemi sırasında kullanılan sıvı, tüpün içerisine fışkırtılır. Ağrısız ve yalnızca birkaç dakika süren bir işlemdir.

İki tüpün birden başlangıç kısmından tıkalı olduğu vakalarda tüplerden en az birisinin açılması olasılığı %75, ikisinin birden açılması olasılığı %45 seviyesindedir.

Radyoloji Uzmanı Dr. Cevat Bayrak

www.rahimfilmi.com

www.cevatbayrak.com

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner