Geri Dön

2019’da sağlıkta en çok neleri konuştuk?

Bir yılı daha acısıyla tatlısıyla geride bırakıyoruz. Biz de 2020’ye adım atmadan önce bu yıl Türkiye’nin sağlık gündeminde yer alan konuları sizlerle paylaşmak istedik. İşte 2019’da Türkiye’nin sağlıkta en çok konuşulanları…

2019’da sağlıkta en çok neleri konuştuk?

Senim TANAY KARAKUŞ

senim.tanay@milliyet.com.tr

Elektronik sigara tehdit haline dönüştü: Elektronik sigara 2019’da neredeyse hiç gündemden düşmedi. ABD’de elektronik sigaranın neden olduğu akciğer hastalıklarından ölenlerin sayısı 40’a ulaşırken 2 binden fazla kişi elektronik sigarayla bağlantılı akciğer hastalıklarına yakalandı. Eylül ayında ABD Başkanı Donald Trump, elektronik sigaraların bazılarının satışını yasaklayacağını açıkladı ancak lobicilerin baskısından dolayı bu kararını ertelemek zorunda kaldı. Bazı eyaletlerde elektronik sigaranın birkaç çeşidi geçici olarak yasaklandı.

Aşı karşıtları yine işbaşında: Aşı karşıtlığı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok konuşuldu. Türkiye’de 2011 yılında aşı reddi yapan aile sayısı 183 iken 2018 itibarıyla 23 bin dolaylarına ulaştı. Hatta bu rakamın 2019'da 40 bin civarında olduğu açıklandı. Bu aileler alüminyum ve cıva gibi maddelerin insan sağlığına zararlı olduğunu ve bu nedenle aşıların da çocuklara zarar verdiğini iddia ediyor. Ancak böyle devam ederse dünya üzerinde aşılarla kökü kazınmış pek çok hastalık yeniden hortlayıp binlerce çocuğun hayatını tehdit edebilir! Sağlık Bakanlığı da son açıkladığı 2019-2023 Stratejik Planı içerisinde yüksek aşılama hızlarının korunacağını ve 13-24 aylık bebekler tam aşılı hale getirileceğini duyurarak bu konunun ne kadar önemli olduğuna bir kez daha dikkat çekti.

Kızamık alarmı verildi: Kızamık vakalarının dünya çapında 2018 yılına oranla 3 kat arttığını açıklayan Dünya Sağlık Örgütü küresel kızamık salgını uyarısı yaptı. Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye’de 2016’da sadece 9 kızamık vakası görülürken 2017 bu sayı 84’e, 2018’de ise 716’ya ulaştı. Son olarak Güney Pasifik ada ülkesi Samoa'da 81 kişinin ölümüne neden olan kızamık salgını nedeniyle acil durum ilan edildi. Birçok uzman, aşı reddinin popülerleşmesi ile kızamık vakalarının artması arasında bir bağlantı olduğunu vurguluyor.

Batı Nil virüsü can aldı: Tekirdağ’da yaşayan bir kişi, sivrisinek ısırması sonucu bulaşan Batı Nil Virüsü nedeniyle hayatını kaybetti. Bunun üzerine sağlık otoritelerince pek çok araştırma yapıldı. Uzmanlar “Batı Nil Virüsü ülkemize Afrika üzerinden göç eden kuşlarla geliyor, kuşları ısıran sivrisineklerden da insanlara bulaşıyor” açıklamasında bulundu.

Öykü Arin hayata tutundu: Lösemiye yakalanan 4 yaşındaki Öykü Arin Yazıcı için Tüm Türkiye'de donör kampanyası başlatıldı. Minik Öykü Arin, aylar sonra babasından nakledilen yüzde 98,5 uyumlu ilikle hayata tutunmayı başardı.

5 hastaya aynı anda karaciğer nakli yapıldı: Malatya’da İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nde aynı anda 5 hastaya karaciğer nakli operasyonu yapıldı. Guinness Rekorlar Kitabı'na girmesi hedeflenen ameliyatlar, 13 saat sürdü.

Neslican Tay'ı kaybettik: Daha önce 3 kez yendiği kansere 4'üncü defa yakalanan ve kansere karşı verdiği savaşla milyonların sevgisini kazanan 20 yaşındaki Neslican Tay, hayata gözlerini yumdu.

Grip aşılarının dağıtımı gecikti: Her yıl eylül ayında yapılan grip aşılarının dağıtımı bu yıl kasıma sarktı. Grip aşısı isteyenler için liste hazırlayan eczaneler, ellerine ulaşan aşıları listeye göre dağıtma kararı aldı. Uzmanlar bu gecikmenin nedenini, tetravalan aşı içeriğinde bulunan ek İnfluenza B virüs suşunun, Dünya Sağlık Örgütü tarafından gecikmeli olarak aşı üreticilerine sunulması olarak açıkladı.

Onlarca kişi ıspanaktan zehirlendi: İstanbul, Tekirdağ, Edirne ve Kocaeli'de onlarca kişi yediği ıspanak sonrası zehirlenerek hastanelik oldu. Tarım ve Orman Bakanlığı ve İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerinin yaptıkları incelemede, ıspanak demetleri arasına karışan yabancı otların zehirlenmeye neden olduğu belirlendi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da besin zehirlenmelerinin ıspanaktan değil, yabani otlardan kaynaklandığını tespit ettiklerini söyledi.

Otizmli çocuklara okulda saldırdılar: Aksaray'daki Mehmetçik İlkokulu’nda "Otizmli çocuklar ve aileleri, onları istemeyen diğer çocukların velileri tarafından yuhalandı" haberleri Türkiye'nin gündemine oturdu. Başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere pek çok kurum da harekete geçti. Vicdanları yaralayan bu olay sonrası okul müdürü açığa alındı ve inceleme için bir müfettiş grubu görevlendirildi.

Siyanür ile intiharlar Türkiye’yi salladı: Türkiye, kasım ayında peş peşe siyanürle gerçekleşen üç toplu intihar ile sarsıldı. Siyanür satışının denetimsiz bir şekilde internetten bile yapılabilmesi, bu olaylarda en tepki çeken detay oldu. Birçok psikolog, psikiyatr, sosyolog ve hukukçu yaşanan bu olayları bir toplu intihar değil, cinayet olarak değerlendirdi.

Uyuz hastalığındaki artış korkuttu: Yurt genelinde geçen yıllara göre hastanelere yapılan uyuz vakası başvurularında büyük artış yaşandı. Birçok eczanede uyuz ilacı bulunamadı. Uzmanlar var olan ilaçların büyük kısmının ise parazit, ilaca direnç kazandığı için fayda etmediğini açıkladı. Sağlık Bakanlığı, resmi Twitter hesabından uyuz belirtilerine karşı dikkatli olunması gerektiği yönünde paylaşımda bulundu.

Adalar’da ruam hastalığı paniği yaşandı: Hayvanlarda ortaya çıkan ve insanlara da bulaşabilen ruam hastalığı sebebiyle Büyükada’da 81 at itlaf edildi. Bu durumdan tedirgin olan pek çok kişi, otel rezervasyonlarını iptal ettirdi. Büyükada'daki İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İSPARK fayton alanındaki kontrol merkezi idari binasında ilçe sağlık ekiplerince sağlık taraması için birim oluşturuldu. At sahipleri, seyisler, sürücüler ve aileleri kontrolden geçirildi. Atların "ruam" hastalığıyla ilgili periyodik sağlık taramalarına ise 3 ay daha devam edileceği açıklandı.

Türkiye’nin 4’üncü çift kol nakli gerçekleşti: Antalya’da 4,5 yıl önce güneş enerjisi sistemi montajı yaparken elektrik akımına kapılması sonucu kollarını kaybeden 25 yaşındaki Yusuf Oğuz Şimşek’e Akdeniz Üniversitesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ömer Özkan ve ekibi tarafından çift kol nakli yapıldı. Şimşek, Türkiye'nin 4'üncü çift kol nakilli hastası oldu.

Herkese sağlıklı ve mutlu yıllar!

Şiddetli Sevgi: Flört Şiddeti | Av. Cansen Erdoğan anlatıyor“Ailene benimle birlikte olduğunu söyleyeceğim! Abine aramızdakileri anlatacağım! Gönderdiğin fotoğrafları İnternet’te yayınlayacağım! Okulda kimseyle konuşmayacaksın! Arkadaşlarınla görüşmeni istemiyorum! Oraya gidemezsin! Bensiz hele bir git, görürsün sen dünya kaç bucakmış…” Bu sözler tanıdık geldi mi? Av. Cansen Erdoğan flört şiddeti kavramını, hangi davranışların flört şiddeti kapsamına girdiğini ve flört şiddetinin ceza hukukundaki yerini Pembenar izleyicileri için anlattı.
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

İş hayatınızda hedeflere ulaşmak için kendinizi daha çok öne atacağınız bir gündesiniz. Üstlerinizle ilişkileriniz ön plana çıkabilir. Gün içinde ikili ilişkilerinizde sıkışıklıklar meydana gelebilir. Ortaklı konulara daha fazla dikkat etmeniz gereken süreçler yaşayabilirsiniz. Sizi yoran konulara karşı dikkatli olmanızda fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yeni şeylere açılmak isteyebilirsiniz. Toplumsal olaylardan etkileneceğiniz zamanlar var. Gün içinde ilişkilerde sıkışıklıklar olabilir. Tartışmalara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Kolayca risk alabileceğiniz bir gündesiniz. Parasal konulara yöneleceğiniz zamanlar olabilir. Akşam saatlerinde ilişkiler daha akıcı ve keyifli.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ortaklı para konuları gündeminizi meşgul edebilir.  Kriz yaratan koşullara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Parasal konularda yeniden düzenlemeye gitmek isteyebilirsiniz. Gün içinde ilişkilerinizdeki gerilim, akşam saatlerinde daha rahatlayacaktır. Maddi konularda riske girmeden önce tekrar düşünmeniz gereken durumlar olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün eşinizle ilgili konularda sıkışıklıklar yaşayabilirsiniz. Tartışmalara karşı dikkatli olmalısınız. Denge ve uyum içinde kalmaya özen gösterin. Ortaklı işlerden kaynaklı sıkıntılar yaşanabilir. Korktuğunuz durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Gün içinde yaşanan toplumsal olaylar zorlayıcı bir hal alabilir.  Akışta kalmaya çalışın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün sorumluluklarınızın üzerine gideceğiniz bir gündesiniz. Çalışma arkadaşlarınızla fikir düzeyinde tartışmaya girmemeye özen gösterin. Gün içinde ilişkiler biraz gergin olabilir. Akışta kalmaya özen göstermelisiniz. Parasal konuları organize etmek istediğiniz zamanlar olabilir. Akşam saatlerinde yeni organizasyonlar yapabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün yaptığınız işlerde kendinizi daha çok ifade etmek isteyebilirsiniz. Keyif aldığınız konularda harcama yapabilirsiniz. Abartıya kaçmamaya özen gösterin. İşlerinizde risk almaya yatkın zamanlar var. Bazı konularda aksiyon almak sizin için daha kolay olabilir. Çocuklarınızla zaman geçirmek size iyi gelecektir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ailevi konular bugün gündeminizi oluşturabilir. Toplumsal olaylardan kaynaklı kırılgan durumlar oluşabilir. Zorlandığınızı hissedebilirsiniz. Ev hayatınızdaki olaylara yeniden yön vermek isteyebilirsiniz.  İlişkilerinizde sıkışmalar yaşanabilir. Akşama doğru hafta sonu için yeni planlar yapmak isteyebilirsiniz.  Abartılı hareketlerden kaçınmalısınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün iletişimi yoğun bir gündesiniz. Yakın çevrenizle ilgili konular gündeminizi etkileyebilir. Gün içinde kardeşlerinizle bir araya gelebilirsiniz. Alacağınız yeni haberler planlarınızda değişiklik yapabilir. Ortaklı para konuları sizi uğraştırabilir, dikkatli olmanızda fayda var. Akşam saatlerinde kadın arkadaşlarınızla birlikte plan yapabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde maddi kaynaklarınızla ilgili gelişmeler gündeminizi etkileyebilir. Kişisel yeteneklerinizi kullanmak isteyebilirsiniz. İş hayatınızda alacağınız destekler sizi rahatlatacaktır. İlişkinizde sabırlı olmanızda fayda var. Ufak anlaşmazlıkları büyütmeyin, akşam saatlerinde daha akıcı koşullar söz konusu. Akışta kalın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün kişisel hassasiyetiniz olan konular gündeminizi etkileyebilir. Yeni başlangıçlar yapmak için hevesli bir gündesiniz. Bedeninize ait konuları ihmal etmemeye çalışın. Eşinizle ilgili konularda sıkışıklıklar yaşayabilirsiniz. Gün içinde riske girmeye yatkınsınız. Rahatça aksiyon alacağınız zamanlar var. Akşam saatleri program yapmak için uygun.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Nedenini bilemediğiniz konularla ilgili kayıplar yaşayabilirsiniz. İlişkinizde sıkışmalar olabilir. Elinizde olmayan nedenlerden dolayı tartışmalar çıkabilir. Akışta kalmaya özen gösterin. Ortaklı konular gündeminizi etkileyebilir. Uğraştıran durumlardan uzak durmaya çalışın. Akşam saatlerinde daha keyifli ve enerjik programlar yapabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün sosyal gruplar içinde olacağınız bir gündesiniz. Gelecek ümitlerinizi gerçekleştirmek için rahatça aksiyon alacağınız zamanlar var. İlgilendiğiniz işlerle ilgili riske girebilirsiniz. Gün içinde olası tartışmalara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Akşam saatlerinde sevdiğinizle birlikte zevk aldığınız programlar yapabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner