Cinsel uyarılma bozukluğundan haberiniz var mı?

Cinsel hayatımızda sorunlar yaşıyor ancak onları nasıl ifade edeceğimizi ve bu sorunları aşmak için hangi başlıklarla araştırma yapıp hangi uzmanlara başvuracağımızı bilemiyoruz. Fakat bu, öğrenmeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Önemsiz ya da geçici sandığımız sorunların kalıcılaşması, çoğunlukla ihmalden kaynaklanıyor. Önce bireysel ve de çift olarak gerekli pratiklerle, aşılmıyorsa uzman desteği alarak pratikle hepsini bertaraf edebiliriz. Ama gelin en kallavi ve en önemli başlık altında sorunlarımıza bakalım. Cinsel uyarılma bozukluğunuz var mı? Bakın bakalım var mıymış? Bu yazımızda kadın özelinde cinsel uyarılma bozukluğundan söz edeceğim.

Normalde cinsel uyarılma halinde, genital bölgedeki damarlar kanla dolar, o bölge ıslanır ve haz alınır. Cinsel uyarılma bozukluğu varsa uyarılmaya rağmen genital bölgedeki damarlarda değişiklik olmaz. Islaklık görülmez ve haz duygusu başlamaz. Dolayısıyla sevişmeye hazır olunmaz.

Cinsel uyarılma bozukluğunun nedenlerini ise şöyle listeleyebiliriz;

 -İlaç kullanımına bağlı nedenler; Antidepresanlar, Antihistaminikler, Antihipertansifler, Oral kontraseptifler

 -Organik nedenler; Menopoz, Atrofik vajinit, Diabetes Mellitus, Pelvik bölgeye radyoterapi uygulama

-Psikiyatrik hastalıklara bağlı nedenler; Depresyon, Anksiyete bozuklukları

-Psikososyal nedenler; Yeterli cinsel eğitim ve deneyimin olmaması, cinsel etkinliğe yeterince hazırlanmama, yeterli ön sevişme ve klitoral uyarının olmaması, eçmiş cinsel travmalar, utanma, taciz, tecavüz ve başarısız deneyimler gibi.

Peki cinsel uyarılma bozukluğuna sahip olduğunuzdan nasıl emin olabilirsiniz? Biz kadınlarda vajinal kuruluk, temel uyarılma sorunudur.  Eğer birden fazla kez ya da düzenli olarak, cinsel yaşamınızı etkileyecek ölçüde vajinal kuruluk yaşıyorsanız cinsellikten büsbütün soğumadan uzman yardımı almanızı öneririm.

Kadınlarda vajinal kuruluğun önüne geçmek için izlenecek en doğal yol bol dokunmayla geçecek iyi bir ön sevişmedir. Ön sevişmenizin kısa ya da verimsiz olduğunu düşünüyorsanız, daha kötüsü bu hiç yaşanmıyorsa partnerinizden ön sevişme talep edin ve hoşunuza giden şeyleri dillendirin.

Ancak denediğiniz yöntemlerin faydasını görmediyseniz uzman yardımı almak için bekleyip zaman kaybetmeyin. Çünkü iyi bir sevişme, dopdolu bir seks ilişkinizin de seyrini belirler.