Mastürbasyona mesafe mi koymalı?

Gençleri kim, nasıl korkuttu bilmiyorum ama bana sıklıkla sordukları “mastürbasyon, cinsel gücü düşürür mü, zararlı mı, özellikle evlenince bırakılmalı mı?” sorularına biraz üzülüyorum doğrusu. Kendi yaşamlarından verdikleri örneklere ve duyumlarına bakınca mastürbasyonun bu denli yanlış biliniyor ve yorumlanıyor olmasının altında çıkabilecek çokça neden geliyor aklıma. Hayır, dayanakları olduğu için değil; bu toplumun cinsel tabularını yakından tanıdığım için. Mastürbasyon zararlı değildir. Cinsel gücü azaltmaz, performansı düşürmez. Evli olsanız da olmasanız da mastürbasyon yapabilirsiniz.

Akla takılanların temelini sosyologlar daha iyi açıklarlar bence. Toplumsal yanılgılar söz konusu çünkü. Ama ben de kendi uzmanlığımdan yola çıkarak birkaç noktaya açıklık getirmek isterim elbette.

Sağlıklı bir insanın yaşı kaç, cinsiyeti ne olursa olsun, kendi bedenini tanımaya başladığı ve ergenliğe adım attığı dönem itibariyle cinsel dürtüleri olacaktır. Bunları, erken bir cinsel birleşme yerine mastürbasyon yoluyla kontrol altında tutması ve kendini bu şekilde doyuma ulaştırması sağlıklı olandır. Cinsel birleşme için hukuki ve psikolojik bir engel kalmadığında ve kişinin rızası varsa ilgi duyduğu kişiyle cinsel ilişkisinde doyuma ulaşmayı zamanla daha iyi öğrenmesini bekleriz. Acemilik, sekste de vardır. Ancak kadın ya da erkek fark etmez, bir partneri olduğu ve düzenli cinsel yaşamı olduğu halde mastürbasyon yapmasında da bir sakınca yoktur. Mesele şudur; cinsel ilişkisinden hiç zevk almadığı için mastürbasyona mecbur mu kalıyor? Cevap evetse uzman desteği ve hatta partnerle birlikte uzman desteği alınmasını da tavsiye edebilirim. Ancak cinsel yaşamda her şey yolundaysa ve bonus olarak mastürbasyondan da haz alınıyorsa kime ne zararı olabilir ki?

Mastürbasyonun cinsel performansı düşürmediğini net olarak söyleyebilirim ancak kişi yalnızca mastürbasyon yapmaya odaklanıyorsa partneriyle sekste de bunu düşünüyorsa odaklanma sorunu yaşayabilir ki bu da ilişkisini olumsuz etkiler. Bunun dışında mastürbasyonun aşırı olması da bir problemdir. Bu konuda net rakamlar, günde şu kadar defa diye sınırlamalar yoktur ancak yine de günde 4 kereyi geçmenin çok da sağlıklı olmadığını söyleyebilirim. Bunun da bir tür bağımlılığa dönüşebilme ihtimali var ve yardım alınması gerekiyor demektir. Kişi, kendini kontrol edebiliyor ve yoksunluk hissetmiyorsa zaten sorun çözülür ancak kesinlikle vazgeçilemeyen mastürbasyon sıklığı, cinsel bir sorun olarak incelenmelidir.

Mastürbasyondan korkmayın ve ne kadar sağlıklı biçimde yaşadığınızı, verdiğim bilgiler ışığında değerlendirin. Cinsel hazzın bu türlüsü, utanmanızı gerektirmez.