Mini karın germe ile yazı dümdüz bir karınla karşılayın!

Karnınız spor ya da egzersiz düzleşmiyorsa, mini karın germe operasyonundan faydalanabilirsiniz.

Hamilelik ve aşırı kilo alıp verme nedenleriyle karın bölgesinde değişiklikler oluşabilir. Bu değişiklikler karın kaslarının gevşemesi, ciltte çatlaklar oluşması, derinin sarkması ve yağ birikimleri şeklinde sıralanabilir. Karın germe ameliyatı bu değişikliklerin düzeltilmesi için yapılan bir estetik ameliyattır.

Eğer karın bölgesindeki deformasyon çok belirgin değilse, cilt çatlakları göbek bölgesinin altındaysa, kaslarının yapısı bozulmamışsa ve cilt sarkıklığı fazla değilse mini karın germe operasyonu uygulanabilir.

Ne zaman uygulanabilir?

Bu ameliyat, karın bölgesinde obezite, doğum veya başka sebeplerden sarkmalar oluşmuş ve fiziksel hastalığı bulunmayan kadın ve erkek hastalara yapılır.

Özellikle birçok kez doğum yapmış kadınlar karın bölgelerinde görülen sarkmaların giderilmesi için bu yöntemden faydalanabilir. Eğer tekrar çocuk sahibi olmak istiyorsanız bu operasyonu ertelemeniz gerekir.

Eğer kilo vermek amacıyla karın gerdirme operasyonu yaptıracaksanız bu en son tercihiniz olmalıdır. Yani kilo vermek için tüm yöntemler denendikten ve başarısız olunduktan sonra tercih edilmelidir.

Nasıl uygulanır?

Karın gerdirme ameliyatı genel anestezi altında yapılır ve ameliyatın süresi 1 ile 2 saat arasında değişir. Genel olarak bir veya iki gün hastanede kalınması yeterli olur. Sonra hasta rahatlıkla evine gidebilir.

Ameliyat bikini bölgesinin içinde kalacak şekilde ince bir çizgi halinde gerçekleştirilir. Zaman içinde bu çizgi iyileşerek belirsiz bir hal alır. Ancak bu süre içinde iyileşmeyi geciktirecek zararlı alışkanlıklardan uzak durmalısınız.

İyileşme süreci nasıldır?

Ameliyattan sonra birkaç gün hafif bir ağrınız olabilir. Ağrı kesicilerle bu ağrılardan kurtulabilirsiniz. Kas onarımlarını ve mevcut dokuyu desteklemek amacıyla korse kullanmanız gerekebilir. Ameliyattan hemen sonra korse giydirilir ve ortalama üç dört hafta kadar kullanılması önerilir. Böylece 6 - 10 ay içinde dümdüz bir karına sahip olmuş olursunuz.

Zorlu aktiviteleri en az altı hafta boyunca ciddi şekilde sınırlandırmanız gerekecek. Düzgün iyileşme sağlamak için ameliyattan sonra birkaç gün izin almanız gerekebilir. Doktorunuz yapmanız veya yapmanız gerekenler hakkında size gerekli tavsiyelerde bulunacaktır. Bu tavsiyelere tam olarak uyum sağlamanız iyileşme süreciniz ve karın germe sonuçlarınız için çok önemlidir.

Op. Dr. İlsun Aka

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi

www.ilsunaka.com.tr

www.instagram.com/drilsunaka