Diş telimle yemek yiyebilir miyim

Selamlar bu hafta da sıkça sorulan bir soruyu kısaca yanıtlayalım. Ortodontik tedavi esnasında ağız içine uygulanan aparatlar ve sabit teller, yani hasta tarafından takılıp çıkartılamayan bütün tutucu elemanlar, beraberinde bazı kullanım koşullarını getirmektedir.

Bu aparatlar bazı özel yapıştırıcılar kullanılarak diş yüzeyine uygulanır ve bir süre sonra çıkartılmak üzere yapıştırılırlar. Bu sebeple diş üzerine gelen fazla bir kuvvetle yani çok sert bir şeyin ısırılmasıyla yerlerinden çıkabilmektedirler.

Bu durumun önene geçebilmek için hastalarımıza bu tip sert gıdaları bölüp parçalayarak yemelerini tavsiye ederiz.

Örneğin zeytin, erik gibi sert çekirdekli yiyeceklerin çekirdekleri çıkartılarak yenmelidir. Bunun gibi elma, armut gibi sert meyveler kesilerek yenmeli, çok sert kabuklu ekmek ya da simit gibi yiyecekler bölünüp parçalanarak yenmelidir.

Diğer normal sertlikte yiyecekler rahatlıkla yenebilir ve bu aparatlara hiçbir zararı olmaz.

İçeceklerde de asitli olanların tedavi boyunca kullanılmaması istenir. Çay, kahve gibi sıcak içeceklerin tellere hiçbir zararı yoktur.

Belli bir süre için bu kurallara uymak, tedavilerin daha kısa sürelerde ve daha başarılı şekilde bitirilebilmesi için çok önemlidir.

Ortodonti uzmanı diş hekimi Eşref Kerem Atamözlü

Instagram :https://bit.ly/2rRpEP6

Facebook :https://www.facebook.com/softdent.com.tr/

E-mail :atamozlu@gmail.com