Doğum sonrası ortaya çıkan şikayetlere özel tedavi seçeneği!

Hamilelik vücutta bazı değişikliklere neden olabilir. Kadınlar genellikle doğumdan sonra vücutlarındaki değişikliklerden şikayet ederler. Doğum öncesi görünümlerini mümkün olan en kısa sürede geri kazanmayı umarlar. Değişim prosedürünü kabul etmeye karar veren anne adayı bir süre kontrol edilerek, şikayetlerini ve beklenen değişiklikleri uzmanlara ayrıntılı olarak anlatır. Bu süreçte uzmanlara danışmak çok önemlidir. Hem anne hem de doktor her detay konuyu ayrıntılı olarak tartışmalıdır. Kişinin ihtiyacına göre yapılan operasyon tek bir cerrahi operasyonda yapılabilmektedir.

Doğum sonrasındaki şikayetler nelerdir?

Özellikle normal doğum sonrasında genital bölgede çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. Bu şikayetlerin açığa çıkmasında genellikle çoğul doğum ya da bebeğin fazla kilolu olması etkilidir. Bu iki durum ciddi derecede vajina genişlemesine yol açmaktadır.

Uygun bir operasyon adayında aranması gereken kilit nokta; doğumun üzerinden en az 6 ay geçmiş ve emzirme döneminin tamamlanmış olmasıdır. Bu prosedür, tekrar hamile kalmayı planlamayan kişiler için önerilir Hamilelik sürecini tekrarlarsanız yine aynı konulardan şikayet edebilirsiniz.

Ameliyat sürecini başlatacak kişinin dikkat edeceği temel noktalar şunlardır: Ameliyatı engelleyecek herhangi bir sağlık sorunu olmaması, ameliyata başlamadan önce sigara içmemesi veya sigarayı bırakması, anesteziye uygun olmasıdır.

Annelik estetiğinde yapılan uygulamalar

Vajina daraltma işlemi: Vajina kanalı doğum sırasında genişler. Bu artış genellikle doğumdan sonra eski haline dönmez. Bu nedenle doğum yapan kadınların çoğu genellikle vajina daraltma yöntemlerini benimsemektedir. Bu süreç halkta doğum sonrası anne estetiği olarak da bilinir.

Labioplasti: Kadın genital bölgesinin iç ve dış dudakları; doğumda deforme olabilir. Özellikle elastik yapısını kaybetmiş iç ve dış dudaklarda sarkmalar meydana gelir. Bu nedenle birçok anne doğum sonrası güzellik planlamasına labioplasti uygulamasını dahil eder.

Vajinanın beyazlaması: Genital bölge çeşitli nedenlerle siyahlaşabilir. Hamilelik sırasında hormonal değişiklikler nedeniyle kadın vücudu birçok değişikliğe uğrayacaktır. Vajinal koyulaşma sorunu da bu değişikliklerden biridir. Birçok anne doğum yaptıktan sonra vajinal beyazlatma işlemini tercih etmektedir.

Özellikle normal doğumdan sonra anne vücudunun çeşitli deformasyonlar geçirir. Bu deformasyonlar psikolojik ve fiziksel sorunlara neden olabilir. Dolayısıyla doğumdan sonra annenin kendisini daha iyi ve güzel hissetmesi için fiziksel desteğe ihtiyacı olabilir. Ayrıca cinsel ilişki sırasında kendini iyi ve kendinden emin hissetmesi gerekebilir. Bu nedenle estetik uygulamalara hitap etmektedir.

Kadın Sağlığı & Doğum, Estetik Jinekoloji Uzmanı Op. Dr. Burcu Kardaş Arslan

www.instagram.com/dr.burcukardasarslan/?hl=tr

https://www.drburcukardasarslan.com/