Doğum sonrası vücudunuzu yenileyin!

Annelik estetiği, doğum sonrası kadınların vücut deformasyonlarının tek seferde veya birden fazla seansta düzeltilmesi işlemidir. Anne estetiğinde birkaç farklı estetik operasyon bir arada kullanılmaktadır.

Annelik estetiği kişiye özel bir süreçtir

Doğum; kadınlar için oldukça heyecan verici bir durum olsa da kadın vücudunda çeşitli deformasyonlara neden olabileceği yadsınamaz bir gerçektir. Özellikle normal doğum sürecinde genital bölgede çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkacaktır. Bu duruma neden olan durumlar; çoğul doğumlar veya kilolu bebek doğumu olarak sayılabilmektedir. Bu durumlar önemli vajinal genişlemeye veyol açar.

Annelik estetiği kişiye özel tasarlandığından, yapılacak ameliyatın türü de kişiye özel olacaktır. Annelik estetiği doğum ve emzirme dönemini tamamlamış kadınlar için önerilir.

Genital bölge için annelik estetiği uygulamaları nelerdir?

Vajina estetiği: Normal doğum ve kilo alımından sonra vajina kanalı genişleyebilmektedir. Vajina estetiği, vajinayı eski haline döndürmek veya daha sıkı hale getirmek için kullanılan bir ameliyattır.

Dış dudak estetiği: Vajina dış dudağı estetiği, normalden fazla gelişen dış dudağın düzeltilmesi ve küçültülmesidir. Dış dudak ameliyatı cinsel hayatın zorluklarını da ortadan kaldırır. Bu yaklaşımda tedavi genellikle benzerdir. Vajina dış dudağının estetik tipi kişiye özel belirlenir. Yani uygulanan yöntem kişinin yaşına ve sarkma miktarına göre değişmektedir. Çok fazla sarkma varsa dudak kaldırma ameliyatı yapılabilmektedir. Fakat sarkma çok fazla değilse dış dudakların doldurulması yeterlidir. Bu sarkmaları tedavi edecek bir ilaç yoktur.

Labioplasti uygulaması: Doğum sırasında vajina iç dudaklarının genellikle gevşek olması doğum sonrası birçok kadın için rahatsız edici ve istenmeyen bir durumdur. İç dudağın dış dudağa göre daha gevşek ve uzun olması bu alerjik bölgenin günlük yaşamı olumsuz etkilemesine neden olabilir. Bu nedenle anne estetiği kapsamında yapılan labioplasti, gevşek iç dudakları azaltabilen ve normal görünümlerini geri kazandırabilen başarılı bir cerrahidir işlemdir.

Radyo frekans uygulaması: Radyo frekans yöntemi, doğum sonrası vajinal gevşemesi, kırışıklıkları ve geniş dudakları olan kadınların ilk tercihidir. Görünümünüzden memnun olmayan, dar pantolonlar, tayt giyerken şişlik ve sık vajinal enfeksiyonlar radyo frekans ile tedavi edilebilir. Bu yöntemde herhangi bir kesi veya dikiş olmadan iç dudak estetiği yapılabilmektedir. Ameliyatsız, kesisiz ve dikişsiz bu işleminin sonuçları oldukça memnuniyet vericidir.

Vajinal beyazlatma uygulaması: Genital bölgeyi oluşturan vulva bölgesinin renginin normal cilt rengine yakın olduğu görülebilir. Bölgedeki renk; doğum ve hormonal değişikliklere bağlı olarak kararma meydana gelebilir. Bu renk değişiklikleri kasıktan bacak iç kıvrımlarına kadar veya iç çamaşırı veya mayo kenarından görebileceğiniz yerlere kadar değişebilir. Genital bölge beyazlatma işleminde koyu bölgenin genişliğine göre lazer, mezoterapi ve peeling yöntemleri gibi farklı teknikler uygulanabilmektedir. Vajina beyazlatma işlemi ile genital bölgenin rengi birkaç ton açılabilir. Karanlığın yeniden ortaya çıkmasını önlemek için düzenli olarak ek tedaviler gerekebilir.

Kadın Sağlığı & Doğum, Estetik Jinekoloji Uzmanı Op. Dr. Burcu Kardaş Arslan

www.instagram.com/dr.burcukardasarslan/?hl=tr

https://www.drburcukardasarslan.com/