Gebelik sonrası vücut değişiklikleri depresyona sebep olabiliyor!

Hamilelik, doğum ve emzirme dönemlerinde vücutta meydana gelen değişimler kadınları psikolojik olarak olumsuz yönde etkileyebiliyor. Anneler, doğumdan sonra vücutlarının nasıl değiştiğiyle başa çıkmakta zorlanabiliyor. Doğum sırasında kilo alan ve tüm vücudu kaplayan deformasyonla baş etmeye çalışan yeni anneler için "anne estetiği" iyi bir çıkış yoludur.

Hamilelik öncesi görünümünüzü geri kazanabilirsiniz

Genital bölgenin deformasyonu, şekil bozukluğu ve kararması kadınların psikolojik sorunlarına neden olabilmekte ve karşı cinste sorunlara yol açarak cinsel yaşamı olumsuz etkileyebilmektedir. Genital bölgenin doğallığından ve işlevinden ödün vermeden görüntünün güzelleştirilmesi, fiziksel sorunların çözümü ve psikolojik mutluluk için çok önemlidir. Benzer şekilde genital bölgedeki dudak derisi de doğum sırasında gerilir ve deforme olabilmektedir.

Annelik estetiğinin sağladığı faydalar

Annelik estetiği ile iyileşme süreci tamamlandıktan özgüveninizi geri kazanacak ve psikolojik sorunlar yavaş yavaş ortadan kalkacaktır.

Annelik estetiği yaptırmak istiyorsanız öncelikle doğumdan sonra 6 ay kadar beklemeniz gerekmektedir. Genel sağlığınız doğum sonrası estetiğine uygun olmalıdır. Obstetrik kozmetoloji, birden fazla plastik cerrahi türü içerdiğinden, ameliyatı engelleyen herhangi bir sağlık sorununun olmaması önemlidir.

Labioplasti: Labioplasti, iç dudakların normalden daha büyük, sarkık veya koyu olduğunda gerçekleştirilen bir tür iç dudak küçültme ameliyatıdır. Küçük dudakların şeklinin bozulması; doğuştan, kalıtsal olarak ortaya çıkabilir veya hamilelik, menopoz, travma veya bazı hastalıklara bağlı olarak gelişebilir. Bu durum kadın estetiğine müdahale etmenin yanı sıra kadınların günlük yaşam konforunu da etkileyerek ilişki sırasında ağrıya, sık enfeksiyonlara, dar kıyafetlerde rahat hissetmeme ve diğer semptomlara neden olabilir. Bu tür fiziksel sorunları olan hastalar dudak estetiği ameliyatını tercih etmektedirler.

Labium majus estetiği: Dış dudakların çok şiş ve kabarık görünmesini engellemek için dış dudakların küçültülmesi işlemidir. Sönük veya sarkık dış dudaklara yapılan dolgu uygulama işlemini içerir.

Vajinoplasti: Genişleyen vajinanın küçültülmesi işlemidir. Sadece estetik amaçlı değil, kişilerin cinsel yaşamını iyileştirmek için de gerekli bir operasyondur. Vajinanın genişlemesi için en büyük ekten normal doğumdur. Ayrıca yaşa, kilo alımına ve kişinin vajinasının yapısına bağlı olarak vajina genişlemesi yaşanabilir. Cerrahi yöntemlerin yanı sıra vajinoplastide lazerle vajina daraltma gibi alternatif yöntemlerle de etkili sonuçlar alınabilir. Bireye uygun tedavi yöntemi muayene sonrasında doktor ve hasta tarafından belirlenir.

Genital bölge ve vajina beyazlatma: Vajinal beyazlatma, kadınlar arasında en popüler prosedürlerden biridir. Genital bölgeyi oluşturan dış vulva bölgesinin normal ten rengine yakın bir renge sahip olduğu görülebilir. Bölgenin rengini; doğum, polikistik over sendromu, epilasyon uygulamaları, hormonal ilaç kullanımı, kandaki östrojen düzeylerinin artması gibi hormonal değişikliklere bağlı olarak kararma ve koyulaşma meydana gelebilir. Bu renk değişiklikleri kasıklardan bacak iç kıvrımlarına kadar oluşabileceği gibi iç çamaşırı veya mayo kenarlarından da görülebilecek yerlere kadar ulaşabilir. Genital bölge beyazlatma işleminde, koyu bölgenin genişliğine bağlı olarak lazer, mezoterapi ve peeling yöntemleri gibi farklı teknikler uygulanabilmektedir. Vajina beyazlatma işlemi ile genital bölgenin rengi birkaç ton açılabilir. Koyuluğun tekrar oluşmasını önlemek için düzenli aralıklarla ek tedaviler gerekebilir. İşlem sonrası kişilerin özgüveni artacak ve cinsel ilişki esnasında yetersizlik hissinden kurtulacaktır.

 

Kadın Sağlığı & Doğum, Estetik Jinekoloji Uzmanı Op. Dr. Burcu Kardaş Arslan

www.instagram.com/dr.burcukardasarslan/?hl=tr

https://www.drburcukardasarslan.com/