Genital deformiteler yaz aylarında birçok probleme neden olabilir

Yazın gelmesiyle çoğu kadının dış görüşü ile ilgili endişeleri başlar. Genital bölgede sıklıkla karşılaşılan sorunlar ise sürtünme, sıcak kaynaklı terleme ve tahriş hissi, genital bölge kararması olabilir. Günümüzde teknolojisini gelişmesiyle genital bölge sorunlarına yönelik işlemler oldukça kolaylaşmıştır ve ağrı, acı hissetmeden tamamlanabilir.

Lazer ile genital kararmaya son verin

Hamilelik, doğum kontrol hapları, polikistik over sendromu, bazı hormonal problemler ve bazı cilt rahatsızlıkları da dış genital organların esmerleşmesine ve koyulaşmasına neden olabilir. Bazı kişilerde genetik yatkınlık da olabilir. Bazen genital bölgedeki tüyleri almak için lazer uygulandıktan sonra genital bölgenin renginde koyulaşma görülebilir. Genital bölgeye yönlendirilen lazerler, cilt dokusundaki "melanin" pigmentini aktive ederek bölgenin kahverengileşmesine neden olabilir.

Dış genital bölgede istenmeyen renk değişiklikleri kişilerde bazı psikolojik problemlere neden olabilir. Bazı kadınlar, kendilerini önceki benlikleriyle veya çevrelerindekilerle karşılaştırarak bu sorunu çözebilir. Bu durumda lazer kullanılarak tatmin edici sonuçlar alınabilir.

Lazer ile renk açma uygulaması

Lazerle genital renk açma aynı zamanda “labial whitening” veya “vulvar whitening” olarak da adlandırılır. Dış genital bölgeye lazer uygulaması da genital bölgedeki vulvayı sıkılaştırmak için kullanılır. Bu durumda büyük dudaklara ve küçük dudaklara lazer uygulanabilir. Renk açma için lazer kullanmak ortalama 15-20 dakika sürer. İşlemden önce lokal anestezik krem ​​uygulamak ağrıyı ortadan kaldırabilir. Genel anestezi gerekmez. İşlem sırasında yayılan lazer sayesinde derinin dermisinde kahverengileşmeye neden olan melanini üreten "melanosit" hücreleri yok edilerek genital ağartma ve beyazlatma amacına ulaşılır. Lazer aydınlatması için genellikle bir tedavi kürü yeterlidir. Bazı durumlarda birden fazla uygulama gerekebilir. İşlem ağrısızdır. Kişi işlem sonrası günlük yaşamına geri dönebilir.

Labioplasti uygulaması

Genital bölgede küçük dudaklar şekil olarak deforme olur; doğuştan, genetik olabilir veya hamilelik, menopoz, travma veya bazı hastalıklar nedeniyle gelişmiş olabilir. Kadınların günlük yaşamdaki konforunu da etkileyerek ağrılı ilişki, sık enfeksiyon, dar kıyafetlerde rahatsızlık hissetme gibi semptomlara yol açabilmektedir. Labioplasti, iç dudağın büyük, sarkık veya renginin daha koyu olduğu durumlarda yapılan küçültme ameliyatıdır. Bu fiziksel sorunu olan hastalar estetik dudak ameliyatını tercih ederler. Dış dudak sarkması uzman hekim tarafından lazer ile yapılabilir.

Tatile çıkmadan ihtiyacınız olan işlemleri yaptırın

İşlem sonrası doktorun önerdiği krem kullanımı ​​yeterli olacaktır. Birkaç gün içinde tedavi edilen bölgede şişlik (ödem), kızarıklık ve geçici kararma olabilir. Bazen hafif bir su birikimi olabilir. Sonrasında cilt kendi kendine soyulacak ve altta daha canlı, daha hafif ve parlak bir cilt dokusu ortaya çıkacaktır.

Genital lazer işlemi zararlı değildir. Lazerin cilde penetrasyonu 3-4 mm'yi geçmez. Bilinenin aksine kısırlığa, adet düzensizliğine ve cinsel istek üzerinde etkisi yoktur. Alanında uzman güvenilir hekimler tarafından uygulandığında risksiz bir işlemdir. Yanlış kişiler tarafından uygulandığında ise kötü sonuçlara yol açabilir.

Kişinin isteğine göre iki işlem bir arada kolaylıkla gerçekleştirebilir. İşlem sonrasında dolgunluk ve beyazlama aynı anda sağlanır. Kişiden kişiye değişmekle beraber doku iyileşmesi ilk bir hafta içerisinde tamamlanmaktadır. İkinci hafta sonrası şişlik, ödem gibi belirtiler yok ise cinsel hayata dönülebilir.

 

Kadın Sağlığı & Doğum, Estetik Jinekoloji Uzmanı Op. Dr. Burcu Kardaş Arslan

www.instagram.com/dr.burcukardasarslan/?hl=tr

https://www.drburcukardasarslan.com/