Genital siğil tedavisi ve HPV hakkında merak edilenler

Siğiller cilt üzerindeki anormalliklerdir ve vücudun herhangi bir yerinde görünebilirler. Siğiller, en yaygın görülen HPV virüsünün neden olduğu hastalıklardan biridir ve HPV virüsü oldukça bulaşıcıdır.

HPV enfeksiyonunun durumu kişiden kişiye değişir

Hastalığın kendini belli etmesi birkaç hafta veya bir yıl alabilir. Bu durum kişilerin bağışıklığı ile doğru orantılıdır. Bu nedenle kişinin bağışıklığı düşükse siğiller daha kısa sürede, bağışıklığı yüksekse siğiller daha uzun sürede ortaya çıkacaktır.

Bazı siğil türleri kansere neden olabilir. Özellikle genital bölgedeki siğiller çok önemlidir. Bu tür siğil popülasyonu, genital kansere duyarlı olabilir. Bu nedenle tedavi edilmeleri gerekir.

Tedavi edilebilir mi?

100'den fazla HPV virüsü türü vardır ve bunları vücuttan tamamen çıkarmak imkansızdır. Kriyoterapi, koter ve eksizyon işlemleriyle alınabilse de vücuttan atılamadığı için tekrarlama riski vardır.

Siğiller, birden fazla cinsel partneri olan ve cinsel olarak aktif olan kişilerde en yaygın olduğu bilinmektedir. Bunun nedeni, oldukça bulaşıcı bir hastalık olması ve ne kadar çok insan cinsel ilişkiye girerse, ona yakalanma riskinin o kadar yüksek olmasıdır. Nadir de olsa tek eşli kişilerde de görülebilir.

Hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilir

HPV, hem erkeklerde hem de kadınlarda kansere neden olabilir. Rahim ağzı kanserinin yanı sıra, anüs çevresinde anal kansere, penis ve üretra kanserine ve hatta mesane kanserine neden olabilir. Ayrıca oral seks sonucunda ağızda, dilde ve damakta kanser oluşumuna yol açabilecek lezyonlar gelişebilir.

HPV'nin tüm türleri kansere neden olmamakla birlikte, hastalığın tekrarlaması ve vücutta aktif hastalığın gelişmesi vücudun bağışıklık sistemi ile ilgilidir. Bazı insanlar virüse maruz kalmış olsa da, virüs vücut tarafından herhangi bir belirti göstermeden yok edilebilir ya da taşıyıcı hastalık dediğimiz hastalık olmadan sadece bulaşıcı kalabilir.

 

Kadın Sağlığı & Doğum, Estetik Jinekoloji Uzmanı Op. Dr. Burcu Kardaş Arslan

www.instagram.com/dr.burcukardasarslan/?hl=tr

https://www.drburcukardasarslan.com/