HPV aşısı rahim ağzı kanserinin önlenmesinde büyük rol oynar

HPV, cinsel yolla bulaşan en yaygın virüslerden biridir. Bu virüsün 100'den fazla türü mevcuttur. Bazı türleri siğillere neden olabilse de bazı türleri rahim ağzı kanserine neden olabilir.

HPV, rahim ağzı kanseri vakalarının yüzde 99'unu oluşturmaktadır

Rahim ağzı kanseri haricinde diğer kanser türlerinin oluşmasına da yol açabilir. HPV enfeksiyonu genellikle asemptomatiktir, bu nedenle tespit edilmesi diğer sağlık sorunlara göre daha zor olabilir. Düzenli muayene ve kontrol aşılama sonrası erken teşhis ve tedavi için en etkili yöntemdir. HPV tanısı standart genital muayeneler ve Pap smear ile konulabild. Pap smear özellikle rahim ağzı kanserinin erken teşhisi için kullanılan bir yöntemdir.

HPV'nin türüne göre değişmekle beraber kişinin yaşına ve sağlığına bağlı olarak virüs, bağışıklık sistemi tarafından doğal bir süreçle vücuttan atılabilir. Diğer birçok viral enfeksiyon gibi kişinin tedaviye ihtiyacı olmayabilir. Ancak yüksek riskli virüs türleri kendi kendine iyileşmeyebilir ve çeşitli ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Virüs bulaşmış dokuda zamanla anormal doku büyümeleri ve kansere yol açan lezyonlar gelişebilir. Bu belirtiler ya da doku büyümeleri genital bölge ile sınırlı değildir. Virüsün türüne bağlı olarak enfeksiyon cilt siğillerine, ses teli siğillerine veya anüs, penis, vajina, vulva veya boğaz kanserine yol açabilir.

Önlem almak için HPV aşısı şart!

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre HPV aşısı kadınlarda rahim ağzı kanserini büyük ölçüde önlemiştir. 25 yaş altı kadınları içeren araştırmalara göre aşı, hastalıkların yüzde 90'ını önleyebilir. Araştırmacılara göre bu çalışma, HPV aşılarının kanser oluşumunu önlemedeki etkinliğinin ilk doğrudan kanıtı. Ancak bu çalışmanın sonuçlarının 25 yaş altı kadınları kapsaması nedeniyle sınırlı olduğunu belirtmekte fayda var.

HPV aşısı 9-45 yaş arası kadınlar için uygundur. Ancak yaş kaç olursa olsun doktorun gerekli gördüğü süre boyunca kullanılabilir. HPV ve sebep olduğu hastalıklar bir halk sağlığı sorunudur. Çocukluk aşıları özellikle sağlıklı bir cinsel yaşam sürmeleri ve ileride hastalık bulaştırmamaları için önemlidir.

Aşının herhangi bir bileşenine alerjisi olan kişilere ve mayaya alerjisi olan kişilere uygulanması ciddi riskler taşır. Bu nedenle aşılamadan önce hastanın tıbbi geçmişi ve alerji geçmişi bilinmelidir. Hamile kadınlar aşılanmadan önce hamileliğin sonuna kadar beklemelidir. Halihazırda ciddi şekilde hasta olan kişilerin de aşı olmaları beklenmelidir.

Kadın Sağlığı & Doğum, Estetik Jinekoloji Uzmanı Op. Dr. Burcu Kardaş Arslan

www.instagram.com/dr.burcukardasarslan/?hl=tr

https://www.drburcukardasarslan.com/