Kızlık zarı onarımı sonrası iyileşme süreci ne kadar sürer?

Kızlık zarı onarımı esas olarak kızlık zarına veya genital bölgeye olan travma veya cinsel ilişki sonrası kızlık zarı yırtıldığında başvurulan bir yöntemdir. Kızlık zarı onarımı ameliyatına "himenoplasti" de denir. Kızlık zarı onarım işlemi vajina estetiği kategorisine girer.

Kızlık zarı dikişlerle düzeltilebilecek bir yapıya sahiptir. Kızlık zarı onarım işleminin başarı oranı, hastanın dokusunun operasyona verdiği yanıttan ziyade hekimin tecrübesi ve hastanın iyileşme sürecinde gösterdiği dikkat ile doğru orantılıdır. Kızlık zarı onarımı ve hasarlı zar onarımı için en çok tercih edilen yöntem kızlık zarının kalıcı olarak onarılmasıdır yani fleb tekniğidir.

Kızlık zarı dikişlerle düzeltilebilecek bir yapıya sahiptir

Kızlık zarını onarmanın bir başka yolu da geçici olarak kızlık zarını onarmaktır. Bu yöntem cinsel ilişkiden ortalama 3 gün önc veya aynı gün yapılabilir ve bu şekilde cinsel ilişki sırasında kanama olur. Kadınlarda doğumdan sonra bile kızlık zarı dikilebilir. İki tip kızlık zarı onarımı ameliyatı vardır. Bunlar geçici kızlık zarı ameliyatı ve lazer kalıcı kızlık zarı ameliyatıdır.

Geçici kızlık zarı ameliyatında kızlık zarı kalıntıları bir araya toplanır ve bulundukları yerden serbest bırakılarak dikilir. Kızlık zarı kendini geçici olarak koruyabileceği için bu tedavi evlilikten 3 ila 7 gün önce yapılmalıdır. Geçici kızlık zarı onarımı tedavisi kanamayı ancak söylenen zaman içinde birliktelik yaşanırsa garanti eder. Asıl ve kalıcı olan kızlık zarının fleb tekniği ile onarılmasıdır, bu işlemde doku vajina içinden aktarılır.

Flep yöntemi ile kalıcı kızlık zarı onarımı

Bu kalıcı kızlık zarı onarımı müdahalesidir. Mikrocerrahi basamaklarla gerçekleştirilen kızlık zarı yerleştirme işlemidir. Başarı oranı oldukça yüksektir. Doku deplasman cerrahisi olarak da adlandırılır. Kafa karıştıran nokta, aslında ameliyat sırasında dikilen kızlık zarı değil, vajina duvarının kızlık zarının arka kısmında yer alan kısmıdır. Vajinanın arka duvarındaki dokuyu çıkarmak için kozmetik cerrahi sırasında vajinanın üst duvarına asılarak çalışır. Kısacası üst duvarda asılı olan iç duvar implante edilir. İşlemde yan duvarlar için kullanılabilir.

Hasta  hafif uyku tekniğine göre uyuşturulur. Operasyondan hemen sonra bölgeye lokal anestezi uygulanır. Operasyon ortalama 20-30 dakika sürer. Her ameliyatta olduğu gibi kanama ve enfeksiyon riski vardır. Gerekirse aynı ameliyata ek olarak vajina daraltma estetiği de uygulanabilir. Sonuç olarak aynı anda iki ayrı ameliyat yapılır ve başka bir ameliyata gerek kalmaz.

Geçici kızlık zarı onarımda; kızlık zarının arkasındaki vajina duvarları birbirine yaklaştırılır veya güzel dikişlerle dikilir. Bu nedenle ilişki sırasında kızlık zarının yırtılmasını taklit eder. Geçici kızlık zarı implantasyonundan en az 1 gün sonra, en fazla 7 gün sonra cinsel ilişki girilecekse geçici kızlık zarı implantasyonu daha uygun bir seçim olacaktır.

Kızlık zarı onarımı sonrası iyileşme süreci ne kadar sürer?

Kızlık zarı onarım işleminden sonra tuvalete giriş ve çıkışlarda uygulama yapılan kısımlar uygun şekilde temizlenmelidir. Ameliyattan sonra ortalama iyileşme süresinin 25 gün olduğu söylenebilir. Bu süreç kişiden kişiye değişebilir bazı durumlarda tam iyileşme süresi bir ayı bulabilir.

 

Kadın Sağlığı & Doğum, Estetik Jinekoloji Uzmanı Op. Dr. Burcu Kardaş Arslan

www.instagram.com/dr.burcukardasarslan/?hl=tr

https://www.drburcukardasarslan.com/