Duygusal ilişkilerde karşımıza çıkan en önemli ruhsal korkulardan biridir “kaybetme korkusu”.

Bu tip vakalarda ilk önce kişinin erken çocukluk dönemlerine bir yolculuk yaparız.

Çoğunlukla 0-10 yaş arası oluşmuş duygusal yoğunluk içeren bu öyküler, korkuların ana kaynağını oluşturmaktadır. Bu travmatik olayların kökenine inmek “kaybetme korkusu”nun nötrlenmesinde çok önemlidir.

Kaybetme korkumuzun olduğunu nasıl anlarız?

Duygusal ilişkilerde partnerinizin bir şekilde sizden kopup uzaklaşacağına dair yoğun, endişeli bir tutum, korku sergiliyorsanız ve bu kaybetme de çoğunlukla başınıza geliyorsa, -kısır döngüye girmişse- sizde kaybetme korkusunun var olduğu söylemek mümkün.

Kaybetme korkusu diğer bazı korkularla birlikte seyreder.

Bunlar genellikle, değersizlik, kendine ve insanlara güvenmemek, aşağılık kompleksi, yetersizlik, suçluluk duyguları, sevilmeme, onay alamama, yalnızlık, çaresizlik şeklinde karşımıza çıkar.

Kaybetme korkusuna sahip olan kişiler genellikle yoğun bir kıskançlık ve kontrol etme duygusuna hâkimdir. Kaybetme korkusuna sahip kişi karşısındakini kontrol ederse onu kaybetmeyeceğine dair güçlü bir inanç oluşturmuştur ve karşısındakinin her yaptığını kontrol etme çabası içindedir.

Bu bazen öyle bir noktaya ulaşır ki yeterince takip edemediğini düşünerek iş dedektif tutmaya bile varabilir.

Bu korku ile yaşamak kaderiniz değil. Bu korkudan kurtulabilir ve duygularınızı değiştirebilirsiniz.

Bu korkudan kurtulabilmek için neler yapabilirsiniz?

- Bu korkudan kurtulmak için kararlı olun.

- Sonra bu korkuyu kabule geçmek çok önemlidir. Bu korkunun bir yanılsama olduğunu kabul edin. Siz bu korkuyla dünyaya gelmediniz!

- Amacınız kaybetme korkunuzu, sevgiye dönüştürmek olmalı. Bunun için bir niyet cümlesi ile bu isteğinizi evrene gönderin. “Benim kaybetme korkum var ve bu korkumu kabul ediyorum, bu korkumu seviyorum, hemen şimdi kaybetme korkumu sevgiye dönüştürmeye niyet ediyorum.”

- Daha önceki kayıplarınızla ilgili içinizde üzüntü veya öfke varsa mutlaka bunlardan kurtulmanız gerekiyor. Bu duygulardan kurtulmadan içinizde sevgi enerjisini yaratamazsınız. Bunun için profesyonel bir yardım alarak regresyon, eft, NLP ve Kuantum Teknikleri ile bu duygulardan mutlaka özgürleşmelisiniz.

- Eğer mevcut bir sevgiliniz varsa ve onu sürekli takip ediyor, hem onu hem de kendinizi üzüyorsanız, hemen onu ve kendinizi serbest bırakın. Ondan ve kendinizden yaptığınız eziyetler için özür dileyin.

- Hayatınıza renk katmak için hobiler geliştirin. Bu odağınızı değiştirmeniz konusunda size yardımcı olacaktır.

- Ne kadar değerli ve özel olduğunuzu tekrar tekrar kendinize hatırlatın.

- Hergün düzenli bir şekilde spor yapın. Spor yapmak ruh sağlınızı da düzeltecektir.

- Varlığınızın ve mutluluğunuzun bir başkasına bağlı olduğu yanılgısından kurtulun.

- Kendinize özel olumlama cümleleri hazırlayın ve her sabah uyanır uyanmaz, her akşam uyumadan hemen önce bunları yüksek sesle, hissederek okuyun. 21 gün boyunca atlamadan, düzenli olarak okuyun.

- Hayatınızda kaybetme korkusu taşımadığınız anlara doğru bir yolculuk yapın. O anlardaki duygularınızı tekrar kendinize hatırlatın ve bu güç, kendine güven, değerlilik duygularını vücudunuza tekrar tekrar hatırlatıp tanıtın. Eğer kaybetme korkunuzun olmadığı bir an bile yoksa hayatınızda, o zaman hayal kurun.

Sevgi ve saygılarımla korkusuz günler dilerim.

A.Nilgün Aktaş

Kişisel Gelişim Uzmanı

www.aysenilgunaktas.com

https://www.facebook.com/a.n.aktas