Geri Dön

Kansızlığa Ne İyi Gelir, Belirtileri Nelerdir? Kansızlığa İyi Gelen Besinler

Tıp literatüründeki adı anemi olan kansızlık vücutta organ ve dokulara yeterli düzeyde oksijen taşımak için gerekli miktarda sağlıklı kırmızı kan hücresi bulunmadığı zaman ortaya çıkar. Kansızlık belirtileri aşırı yorgunluk, halsizlik, iştahsızlık, baş ağrıları gibi semptomlarla birlikte kendini gösterir. Tedavi edilmediği sürece daha ciddi sağlık problemlerine neden olan kansızlığa iyi gelen bazı besinler bulunur. Hayvansal gıdalar, C vitamini, B12 vitamini içeren gıdalar kansızlığa iyi gelmektedir. “Kansızlığa ne iyi gelir, belirtileri nelerdir?” diyorsanız “Kansızlığa iyi gelen besinler” içeriğimizden detaylıca okuyabilirsiniz.

Kansızlığa Ne İyi Gelir, Belirtileri Nelerdir? Kansızlığa İyi Gelen Besinler

Kansızlık, vücuttaki kan hücrelerinin az olması nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Vücutta organ ve dokulara yeterli düzeyde oksijen taşımak için gerekli miktarda sağlıklı kırmızı kan hücresi bulunmadığı zaman ortaya çıkan kansızlığa iyi gelen bazı besinler bulunur. Evde yapılabilecek doğal ve bitkisel yöntemlerle kansızlık tedavi edilebilir.

Kansızlık daha çok kadınların yaşadığı ciddi bir sorundur. Kansızlık ya da anemi, vücutta organ ve dokulara yeterli düzeyde oksijen taşımak için gerekli miktarda sağlıklı kırmızı kan hücresi bulunmadığı zaman ortaya çıkar. Dolaşımda bulunan kırmızı kan hücrelerinin sayısında azalma olduğu zaman kansızlık meydana gelir. Demir eksikliği de kansızlığa yol açan en önemli sebeplerden biridir.

Kansızlık Belirtileri Nelerdir?

- Yorgunluk, halsizlik ve güç kaybı
- İştahsızlık
- Cilt renginin solgunluğu
- Baş ağrıları
- Bayılmalar
- Sinirlilik
- Konsantrasyonda güçlük
- Cilt kuruluğu
- El ve ayaklarda uyuşmalar
- Kulaklarda uğuldama ve çınlama
- Dudak kuruluğu, çatlamalar
- Ağızda, dudak ve dilde yaralar (aftlar)
- Tırnaklarda kırılmalar
- Saç dökülmesi
- İyi bir uyku sonrasında bile geçmeyen yorgunluk
- Çabuk yorulma
- Sık sık hastalanmak
- Zayıf bağışıklık sistemi
- Soğuğa karşı dayanıksız olma sürekli el ve ayakların üşümesi

Kansızlık Nedenleri Nelerdir?

- Demir eksikliği
- Vitamin ve mineral yönünden zengin meyve ve sebzelerin tüketilmemesi
- Et ve balık ürünlerinin tüketilmemesi
- Süt ve süt ürünlerinin tüketilmemesi
- Özellikle yumurta gibi besin değerleri çok yüksek olan gıdaların tüketilmemesi
- Kronik hastalıklar
- Vücudun yeterince kırmızı kan hücresi (alyuvar) üretememesi
- Üretilen kırmızı kan hücrelerinin vücut tarafından yok edilmesi
- Kanamalar
- Adet kanamaları
- Hamilelik
- Böbrek hastalıkları
- Besin alerjileri
- B12 vitamin eksikliği
- Vegan ya da vejetaryen beslenme
- Aşırı miktarda kafein içeren içeceklerin tüketimi (çay, kahve)

Kansızlığa İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Tahıllı Besinler

Kansızlığa Ne İyi Gelir, Belirtileri Nelerdir Kansızlığa İyi Gelen Besinler

Pirinç, buğday, çavdar, mısır ve yulaf kansızlığa iyi gelir.

Demir İçeren Besinler

Kansızlığa Ne İyi Gelir, Belirtileri Nelerdir Kansızlığa İyi Gelen Besinler

Kırmızı et türleri, ıspanak, pazı, pekmez, balık, elma, tavuk ve yeşil yapraklı sebzeler.

Deniz Ürünleri

Kansızlığa Ne İyi Gelir, Belirtileri Nelerdir Kansızlığa İyi Gelen Besinler

Hamsi, sardalya, uskumru, istiridye, karides, midye, ton balığı, balık yağı ve somon.

Baklagiller

Kansızlığa Ne İyi Gelir, Belirtileri Nelerdir Kansızlığa İyi Gelen Besinler

Nohut, mercimek, iç bakla, kuru fasulye ve barbunya.

Sebzeler

Kansızlığa Ne İyi Gelir, Belirtileri Nelerdir Kansızlığa İyi Gelen Besinler

Genellikle yeşil yapraklı sebzeler, kuşkonmaz, brokoli, bezelye, yeşil biber.

Meyveler

Kansızlığa Ne İyi Gelir, Belirtileri Nelerdir Kansızlığa İyi Gelen Besinler

Karadut, böğürtlen, çilek, portakal, yaban mersini, muz ve frenk üzümü.

Kuru Yemişler

Kansızlığa Ne İyi Gelir, Belirtileri Nelerdir Kansızlığa İyi Gelen Besinler

Fındık, ceviz, badem, kuru üzüm, kuru incir ve kuru erik kansızlığa iyi gelen besinler arasındadır.

Kansızlığa İyi Gelen İçecekler Nelerdir?

Pancar Suyu

İçeriğinde bol miktarda demir barındıran pancar, kansızlığa iyi gelen besinlerin başında gelir. Pancar suyu malzemeleri: 1 adet pancar, 1 bardak su ve 1 adet havuçtur. İlk olarak pancar ve havucu mikserden geçirin. Üzerine suyu ilave edin ve köpüklenene kadar karıştırın. Hiç bekletmeden karışımı için.

Turp Suyu

Yorgunluk ve uykusuzluk gibi sorunların giderilmesini sağlayan turp suyu, kansızlığa karşı doğal bir savunucudur. Turp suyu malzemeleri: 2 avuç dolusu ıspanak, 4 dal tere, 1 bardak su ve 4 adet turp. Kullanacağınız sebzeleri ilk olarak meyve sıkacağından geçirin. Üzerine suyu ilave edin ve karıştırın. Kahvaltıdan önce tüketilmesi önerilir.

Böğürtlen Suyu

Kırmızı meyvelerin kansızlık tedavisinde oldukça önemli etkileri vardır. Böğürtlen suyu malzemeleri:1 adet elma, 4 adet çilek, yarım bardak su, 3 adet böğürtlen. Çilek ve böğürtlenleri mikserden geçirin. Bu esnada elmaları dilimleyin ve diğer malzemelerin içerisine ekleyin. Son olarak suyu ilave ederek iyice karışmasını sağlayın. Sabah öğünlerinde tüketin.

Pekmezli Karışım

Kansızlık tedavisinde en çok önerilen besin pekmezdir. Her sabah aç karna bir kaşık pekmez yiyerek kansızlık tedavisine başlayabilirsiniz. Pekmezli içecek hazırlamak için: 3 yemek kaşığı pekmezi, bir su bardağı soğuk suyu içerisine karıştırın. Üzerine yarım limon sıkın ve karıştırın.

Kansızlığı Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

- Kansızlığı önlemek için düzenli ve dengeli beslenmek gerekir. Günlük protein, demir ve çinko ihtiyacını karşılayacak besinler tüketilmelidir.
- Yemeklerden önce ve sonra kafeinli içecekler tüketilmemelidir.
- Demli çay yerine açık çay tercih edilmeli ve limonla birlikte içilmelidir.
- Doktorun tavsiye ettiği kan hücrelerini arttırıcı ilaçlar kullanılabilir.
- Kırmızı et, balık ve demir içeren sebzelere yer verilmelidir.

Demir Eksikliği Anemisi Neden Olur?

Demir eksikliği anemisi vücutta görülen demir kıtlığından kaynaklanır. Kemik iliğinin kırmızı kan hücrelerinin ihtiyaç duyduğu hemoglobini yapabilmesi için demire ihtiyacı vardır. Yeterli demir olmadan kırmızı kan hücrelerinin üretimi için gereken hemoglobin üretilemez. Bu tip anemi, demir takviyesi almayan birçok hamile kadında ortaya çıkar. Ayrıca ağır adet kanamaları, mide ülseri ve kanser demir eksikliği anemisine neden olabilir.

Aşırı Kansızlık Belirtileri Nelerdir?

Hafif demir eksikliği anemisi genellikle çok ciddi sorunlara yol açmaz ancak tedavi edilmezse, demir eksikliği anemisi şiddetli hale gelebilir ve bazı sağlık sorunlarına yol açabilir:

Kalp sorunları: Demir eksikliği anemisi hızlı veya düzensiz kalp atışına yol açabilir. Anemi yaşıyorsanız kanınızda taşınan oksijen eksikliğini telafi etmek için kalbiniz daha fazla kan pompalamalıdır. Bu, genişlemiş bir kalp veya kalp yetmezliğine yol açabilir.

Hamilelikte sorunlar: Gebe kadınlarda şiddetli demir eksikliği anemisi prematüre doğumlar ve düşük doğum ağırlıklı bebeklerle bağlantılıdır. Ancak doğum öncesi bakımlarının bir parçası olarak demir takviyesi alan hamile kadınlarda durum önlenebilir.

Büyümede gerilik: Bebeklerde ve çocuklarda şiddetli demir eksikliği anemiye yol açabilir, aynı zamanda büyümeyi ve gelişmeyi geciktirebilir. 

Kansızlık nasıl tedavi edilir?

Demir tedavisi verilmelidir. İltihaplı bağırsak hastalığı varsa midesi alınmışsa kan değeri çok düşük doğuma yakın gebelerde damardan demir tedavisi verilebilir. Bu durumlar yoksa ağızdan demir tedavisi oldukça etkilidir. Kansızlığın sebebi vitamin eksikliğinden ise yine doktorun önereceği vitamin tedavisi faydalı olur ancak doğuştan veya kemik iliğinden kaynaklanan kansızlık durumlarında kan hastalıkları uzmanınca önerilecek tedaviye uyulması gerekir.

Kansızlığa İyi Gelen 5 Bitkisel Çözüm

-Bir litre suyun içerisine 2 yemek kaşığı kıyılmış ısırgan otu konulup kaynatıldıktan sonra süzerek sabah ve akşam olmak üzere 1'er bardak içilir.

-Bir litre suyun içerisine 2 bardak dolusu siyah kuru üzüm ve bir yemek kaşığı kına kına bitkisinden ekleyip kaynatıldıktan sonra günde iki öğün yarım çay bardağı içilir.

-Yarım litre kaynamış süte ılındıktan sonra iki adet yumurta sarısı eklenir. Tatlandırmak için iki çay kaşığı kakao ekleyip karıştırıldıktan sonra ikiye bölünüp günde iki kez içilebilir.

-İyice temizlenmiş ıspanak yaprağı, kereviz yaprağı ve maydanoz iyice temizlenip kaynatıldıktan sonra soğumasının ardından süzülüp günde 3 kez 1'er çay bardağı içilir.

-İyice yıkanıp temizlenmiş pancar suyunu da katı meyve sıkacağı yardımıyla kaynatmadan meyve suyu gibi içebilirsiniz.

 

 

Şiddetli Sevgi: Flört Şiddeti | Av. Cansen Erdoğan anlatıyor“Ailene benimle birlikte olduğunu söyleyeceğim! Abine aramızdakileri anlatacağım! Gönderdiğin fotoğrafları İnternet’te yayınlayacağım! Okulda kimseyle konuşmayacaksın! Arkadaşlarınla görüşmeni istemiyorum! Oraya gidemezsin! Bensiz hele bir git, görürsün sen dünya kaç bucakmış…” Bu sözler tanıdık geldi mi? Av. Cansen Erdoğan flört şiddeti kavramını, hangi davranışların flört şiddeti kapsamına girdiğini ve flört şiddetinin ceza hukukundaki yerini Pembenar izleyicileri için anlattı.
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Eve ya da ailenize ait konular gündeminizi etkileyebilir. Evinizde yenilikler yapmak için para ayırabilirsiniz. Geçmişten kaynaklanan konuların gündeme gelebileceği zamanlar da var. Kendi iç sesinize daha çok yönelebilirsiniz. Çözmek istediğiniz konuların tamamlanması için uygun imkânlar bulabileceksiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Genel anlamda sakin bir gün geçirebilirsiniz. Yakın çevrenizdeki değişikliklerle ilgileneceğiniz durumlar olabilir. Bugün zihinsel açıdan heyecan duyabileceğiniz olaylar yaşanabilir. Kardeşlerinizle iletişim halinde olacağınız durumlar söz konusu. Sonuca ulaştırmak istediğiniz konuları zihinsel olarak çözme çabası içinde olabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün cüzdanınıza ait konular ön plana çıkıyor. Harcamalarınızı sorgulayıp, bütçenizi gözden geçirebilirsiniz. Finansal kaynaklarınızı daha iyi değerlendirmenin yollarını aramaya bakın. İş hayatınızla ilgili konularda başkalarından destek alacağınız imkânlar da doğabilir. Kişisel yeteneklerinizi geliştirmek için yeniliklere gidebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün küçük sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Kişisel açıdan önem verdiğiniz konularda değişikliklere gitmek isteyeceğiniz zamanlar olabilir. Yeni başlangıçlar için yeni niyetler ortaya koyabileceğiniz zamanlar var. Genel olarak hareketli bir gün geçirebilirsiniz, akışta kalmaya özen gösterin. Sağlığınızla da yakından ilgilenebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün aileniz ile ilgili konular gündeminizi etkileyebilir. Ruhsal gelişiminiz için farklı alanlarla ilgilenmek isteyebilirsiniz. Yaşadığınız olaylarla ilgili içsel süreçler yaşıyor olabilirsiniz. Aile büyüklerinden beklentileriniz yüksek olabilir. Zihinsel yoğunluk hissedeceğiniz zamanlar var.  Elinizde olmayan nedenlerden dolayı olaylara karşı sorgulayıcı davranabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gelecek beklentileriniz için düşünüp, zaman ayırmak isteyeceğiniz bir gündesiniz. Arkadaşlarınızdan gelen sürprizler olabilir. Hayatınıza yenilik katmak isteyeceğiniz anlar yaşayabilirsiniz. Sosyal konularla ilgilenmek size keyif verecek. İş hayatınızda başkalarından destek alacağınız imkânları kullanmaya bakın. Üzerinde çalıştığınız işler netleşmek üzere.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatınızla ilgili konulara yönelebilirsiniz. Aldığınız sorumluluklarla ilgili yeni düzenlemelere gitmek isteyeceğiniz zamanlar olabilir. Hedeflerinizi sorgulayacağınız durumlarla karşılaşabilirsiniz. Genel olarak sakin geçen bugün eksik kalan işlerinizi toparlama fırsatınız olabilir. Gün içinde beklenmedik sürprizler de gelebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yeni ufuklara açılma ve özgürleşme isteği içinde olabilirsiniz. Gün içinde akademik konulara zaman ayırarak değişik konularla ilgilenebilirsiniz. Gitmek istediğiniz yolculuklar için plan program yapmak için imkânlar doğabilir. Kendinizi geliştirmek için uygun bir gündesiniz. Bitirmek istediğiniz işlerinize yoğunlaşmanızda fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün ortaklı para durumlarıyla ilgilenebilirsiniz. Gün içinde sonuçlanmasını beklediğiniz işleriniz hemen ilerlemeyebilir, sakin olmakta fayda var. Ufak tefek banka işleriyle ilgilenebilirsiniz. Yatırımlarınız ve finansal konularınız hakkında yeni kararlar alacağınız zamanlar olabilir. Aynı zamanda sizi bağlayan duygusal durumlar söz konusu.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Uyum ve denge arayışı içinde olduğunuz sakin bir gündesiniz. Eşinizle ilgili konular gündeminizi etkileyebilir. Bugün küçük sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Hayatınıza yenilik katmak için imkânlar söz konusu. Anlaşma imzalamak için doğru bir gün olmayabilir, beklemede kalmakta fayda var. İşlerinizi toparlayacağınız, sakin zamanları değerlendirin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Çalışma hayatınızdaki sorumluluklar ön planda olabilir.  Üretkenliğinizle ilgili değişikliklere gidebilir, yeni kararlar alabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeniz gereken zamanlar olabilir. İş hayatınızda birlikte çalıştığınız kişiler sizi fazlasıyla meşgul edebilirler, olaylara karşı sakin yaklaşmakta fayda var. Bugün daha iyi yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Kendinizi ifade etmek isteyeceğiniz yaratıcı imkânlar var. Yaratıcılığınızı kullanarak hayatınızda bazı konuları değiştirmek isteyebilirsiniz. Gün içinde küçük sürprizler gerçekleşebilir. Zihninizi fazla kurcalayan konularla ilgilenmek durumunda kalabilirsiniz. Genel olarak sakin zamanlar geçireceğiniz bugünde akışta kalmakta fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber