Düşünün; hevesle yemeğinizi seçmişsiniz, kurulmuşsunuz masanın en güzel köşesine, karşınızda minik dostunuzun masum ve beklenti dolu bakışları! Hayır, asla yumuşayıp yemeğinizden bir parça vermeyin çünkü bu hareket ile ona iyilik yaptığınızı sanırken büyük kötülüğün temelini atıyor olabilirsiniz! Biz insanlar için çok yararlı olan yiyecekler, kedi ve köpekler için oldukça zararlı olabiliyor.

Soğan ve sarımsak

Hiçbir köpek “Şöyle soğan söğüş, sarımsaklı yoğurtlu bir mantı olsa da yesem” falan demez sanıyoruz. Soğan familyasının tüm bileşenleri, köpeklerin bünyesini zehirliyor ve bu etki hemen değil, 3-4 gün içerisinde görülebiliyor. Yani köpeğin belki de kurtarılması için çok geç olabilir. İyisi mi siz köpeğinizi bu familyadan tamamen uzak tutun!

Alkol ve çiğ hamur işi

Alkollü içecekler ve alkol içeren yiyecekler kediniz için tehlikeli olabilir. Alkol; kusma, ishal, titreme, oryantasyon bozukluğu, solunum güçlüğü, koma ve hatta ölüme neden olabilir. Kedinizi çiğ hamurdan uzak tutmak da önemlidir. Çiğ hamur işi, midede genişlemeye veya alkol oluşmasına neden olur. Kedinizin az miktarda bile olsa alkol aldığını düşünüyorsanız onu hemen veterinere götürün.

Tavuk

Çiğ tavuk pek sorun oluşturmazken pişmiş tavuk kemikleri, köpekler için öldürücü etkiye sahip olabiliyor.

Süt ürünleri

Belki de en zararsız olarak gördüğümüz besinler ama hiç de öyle masum değillerdir. Birçok köpeğin sindirim sistemi, süt ve süt ürünlerinde bulunan laktozu kaldırmıyor ve fazla tüketildiğinde gaz ve ishale neden oluyor. Köpekler için oldukça az laktoz barındıran ya da laktozsuz süt ve süt ürünlerini tercih etmekte fayda var.

Kedi ve köpekler için tehlikeli besinler

Yaş ve kuru üzüm

Az miktarda bile olsa yaş ve kuru üzüm yenmesi kedinizin hastalanmasına hatta çok hızlı bir şekilde böbrek yetmezliğine yol açabilir. Bazen yendikten 12 saat sonra kusma meydana gelir. 24 saat içinde ortaya çıkabilen diğer belirtiler arasında halsizlik, ishal, iştahsızlık, idrar miktarında azalma ve karın ağrısı sayılabilir.

Çiğ yumurta ve çiğ balık

Yumurtayı da balığı da pişirip önlerine öyle koymalıyız! Çiğ et ürünleri bakteri ve parazit açısından oldukça zengin. Bu yüzden de kedilerin sinir sistemi sağlığı için oldukça tehlikeli olabiliyor.

Süt ürünleri

Süt ve süt ürünlerinde bulunan laktoz, kedilerin sindirim sistemini oldukça zorluyor. Kediler için hazırlanan sütün ve süt ürünlerinin ya laktozsuz olması ya da verilecek sütün 2/3’sinin su olmasına dikkat edilmelidir.